پایگاه خبری - تحلیلی مینووی minoovi
اخبار شهرستان های شرق هرمزگان ( میناب - رودان - جاسک - سیریک - بشاگرد ) 
قالب وبلاگ

صبح ساحل، ورزشی _ عنوان قهرمانی رقابت‌های فوتسال بانوان جوان روستایی وعشایری هرمزگان به تیم مینابی رسید. به همت هیات روستایی وعشایری استان هرمزگان مسابقات فوتسال بانوان روستایی وعشایری قهرمانی استان از بیست‌ودوم تیرماه به مدت یک هفته با شرکت 5 تیم از روستاهای استان (زرین‌دشت لمزان، اتحاد بنذرک ، کولغ کاشی میناب، شهدای شهر تخت و وحدت ایسین) درشهر تخت بصورت دوره‌ای برگزار شد. نایب‌رئیس ومسئول برگزاری مسابقات اعلام داشت: پس از انجام 10بازی و عبور 57 گل از خط دروازه تیم‌ها، تیم فوتسال اتحاد بنذرک میناب با 9 امتیاز وتفاضل گل بیشتر به مقام قهرمانی رسید تیم شهدای شهر تخت با 9 امتیاز به مقام نایب قهرمانی دست یافت وتیم زرین دشت لمزان با 8 امتیاز مقام سوم این دوره از مسابقات را ازآن خود کرد. در پایان جوایزی به تیم‌های اول تا سوم اهداء گردید. رقیه زاهدی‌نژاد ضمن تشکر از محمودآرامی سرپرست اداره تربیت بدنی استان وغلامعلی دانشور رئیس هیات روستایی وعشایریی استان از توجه‌شان به ورزش بانوان روستایی، همچنین از مسئولین شهر تخت که دربرگزاری این دوره از مسابقات هیات را یاری کرد تشکر وقدردانی نمود وی اظهارداشت: تیم منتخب فوتسال جوانان بانوان روستایی و عشایری درچهارم مردادماه جهت شرکت در مسابقات قهرمانی کشور عازم بیرجند خواهد بود. 

 

مینوی :

کسب مقام قهرمانی را به تمامی بانوان ورزشکار  و اهالی محترم بنذرک تبریک می گوید. آرزوی موفقیت در تمامی مراحل زندگی برایتان خواهانم . 

[ سه شنبه چهارم مرداد 1390 ] [ 12:31 ] [ مینووی ]

صبح ساحل، اجتماعی _  نقش والدین درتعلیم وتربیت کودکان همواره مورد توجه کارشناسان  و روانشناسان و یکی از آرزوهای والدین، تبدیل کودکانشان به مغز متفکر ونابغه جامعه ودر واقع تبدیل به شخص یا شخصیتی متفاوتر از دیگر کودکان بوده است. شاید برای شما هم به عنوان یک مادر و یا یک پدر پیش آمده باشدکه دوست داشته باشید فرزندتان بیشتر از دیگران بداند،  بهتر حرف بزند، زودتر راه برود ودرمجموع بهتر ازدیگران وختی گاهاً بیشتر ازسن و رشد طبیعی خود بداند. امروز درباره اینکه آیا ‌آموزش زودهنگام کودکان اثر مثبت یا مخربی برکودک می گذارد جای صحبتی نیست و آن رابه فرصتی دیگر با استناد به نظر کارشناسان ومتخصصان آموزشی می گذاریم. امروز با درنظرگرفتن نقش مادر و آموزش خانواده به معرفی کودکی 3 ساله ونیمه می پردازیم که دانسته هایش بیش از کودکان هم سن وسالانش است، به گفته پدر کودک، این مهم محقق نشده مگرباتلاش مادر سروش که فارغ التحصیل حقوق و بیش از 1000 جلد کتاب مختلف مطالعه نموده است. این کودک  وبه قول خودش آقا سروش عالیشوندی فرزند سعید عالیشوندی وسرکار خانم شهرزاد پیش آهنگ،متولد 10 آذرماه 86  است.  حضور سروش در دفتر روزنامه باعث شد که به طورمستقیم سوالاتی از این کودک پرسیده شود به همین سبب مهمترین سوالات را از مجموع دانستنی هایی از وی پرسیده‌ایم. مادر سروش می‌گوید: اولین آموزش را با شناخت رنگ‌ها و خودروها از 10 ماهگی تا یک سالگی آموخت. خانم پیش‌آهنگ ادامه داد: سروش علاقه عجیبی به یادگیری موضوعات مختلف دارد و این موضوع باعث شده که آموزش به وی بسیار آسان باشد. در زمان آموزش کاملا ساکت و فقط گوش می‌دهد و از قدرت تخیل فوق‌العاده‌ای برخوردار است. سروش در پاسخ سوال ما پایتخت 10 کشور آسیایی را "با نشان دادن پرچم هر کشور آسیایی"  نام  آن کشورها را گفت. سروش حواس پنجگانه را به خوبی می شناسد، خواص میوه‌ها و خوراکی‌ها را شناخته و درک و بیان می کند. او نام بسیاری از حیوانات را به زبان انگلیسی برایمان گفت و از اسب و آهو و سگ به عنوان سه حیوانی که اشک می‌ریزند یاد کرد. این کودک سه ساله و نیمه علاوه بر مراحل دستگیری و روند قضایی متهم می‌داند که خودروهای پلاک قرمز دولتی و استفاده اختصاصی از آن‌ها ممنوع است. علاوه بر آن نام خودروهای خارجی و داخلی و کشور سازنده آن را هم می‌داند. سروش به نوشتن اعداد تا 100 به انگلیسی و فارسی و هم چنین حروف الفبا فارسی مسلط و کار با گوشی موبایل و استفاده از نرم‌افزارها برایش بسیار پیش پا افتاده است. سروش می‌گفت: می‌دانی تنها حیوانی که نمی‌خوابد مورچه است؟ سروش نام همه حیوانات، غذا و محل زندگی‌شان را هم برایمان گفت. او علاوه بر دانستنی‌های علمی سوره توحید و کوثر و نام 12 امام را برایم از حفظ می‌خواند و اشکال هندسی هم واقف است .

[ سه شنبه چهارم مرداد 1390 ] [ 11:15 ] [ مینووی ]

صبح ساحل، شهرستانها _  سرپرست شهرداري ميناب خواستار ارتقاي خدمات حمل و نقل عمومي در اين شهر شد.حسين بازماندگان ‌در حاشيه بازديد از واحدها و سازمان‌هاي زير پوشش شهرداري ميناب از سازمان حمل و نقل همگاني نيز بازديد و روند امور اجراي اين سازمان را مورد بررسي قرار داد. وي با بيان اينكه حمل و نقل يكي از مهم‌ترين و اساسي‌ترين موضوعات در بحث خدمات شهرداري به شهروندان در مجموعه شهري است كه با توجه به وضعيت آب و هواي شهر ميناب بايد بسيار مورد توجه باشد، ادامه داد: سازمان حمل و نقل همگاني رسالت بزرگي را در بحث خدمت‌رساني مناسب به شهروندان بر عهده دارد. سرپرست شهرداري ميناب با بيان اينكه در بحث حمل و نقل بايد خدمت و ارائه سرويس به موقع و در تمام نقاط سطح شهر اهتمام ويژه‌اي به بحث جا‌به‌جايي شهروندان شود،‌ تاكيد كرد: بايد امور و برنامه‌ها به سمتي پيش رود كه بهترين خدمات و در خور شان مردم در اين بخش ارائه شود. سرپرست شهرداري ميناب در ادامه خاطر‌نشان كرد: به منظور رفاه حال و ارئه خدمت در كمترين زمان به شهروندان در راستاي مراجعه به سازمان حمل و نقل اين سازمان به ساختمان شهرداري در بلوار امام خميني (ره) منتقل ميشود. سرپرست شهرداري ميناب همچنين از خدمات و تلاش‌هاي رئيس و كاركنان سازمان حمل و نقل همگاني تقدير و خواستار شد اين سازمان با تمام تلاش، بهترين خدمت را به مردم ارائه دهد. وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه مشاركت شهروندان در مديريت شهري از اصول اساسي مديريت شهرداري است، ابراز داشت: اكنون با توجه به رهنمودهاي حكيمانه رهبر فرزانه انقلاب در نام‌گذاري امسال به‌نام سال جهاد اقتصادي بايد اهتمام ويژه‌اي به بحث امور اقتصادي و معشيتي مردم شود و در اين راه بايد نگاه اقتصادي و درآمدزايي با رعايت عدالت به شهر معطوف شود. بازماندگان در بخش ديگري از سخنان خود افزود: در موضوع مالي و اقتصادي بايد يك اصل مهم و آن هم مشاركت مردم در ساخت شهر فراموش نكرد و در راس برنامه‌هاي تمام مسئولان به ويژه مجموعه شهرداري باشد. سرپرست شهرداري ميناب در ادامه خاطر‌نشان كرد: البته در راستاي خدمت‌رساني به مجموعه شهر نيازمند مشاركت سازمان‌ها و نهادها هستيم كه شهرداري به آنها خدمات ارائه مي‌دهد و اين سازمان‌ها نيز در توسعه شهري به ويژه امور عمراني مشاركت بهينه‌اي داشته باشند.


 
[ سه شنبه چهارم مرداد 1390 ] [ 10:59 ] [ مینووی ]

عبدالرسول ذاكري امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ميناب اظهار داشت: اين دانشكده در دو رشته مهندسي آبياري و زراعت و اصلاح نباتات در مقطع كارشناسي دانشجو مي‌پذيرد.
وي‌ زمان ثبت‌نام در اين دانشكده را همزمان با ثبت‌نام در دانشگاه‌هاي سراسر كشور اعلام كرد و افزود: دانشكده كشاورزي ميناب زير نظر دانشگاه ملي هرمزگان است و براي ثبت‌نام از دانشجويان هيچ هزينه‌اي دريافت نخواهد شد.
اين مسئول ادامه داد: در مرحله نخست و آغاز راه‌اندازي دانشكده 60 نفر از دانشجويان در رشته‌هاي ذكر شده پذيرش خواهند شد.
وي افزود: با توجه به اين كه شهرستان ميناب قطب كشاورزي استان به شمار مي‌آيد، راه‌اندازي دانشكده نياز اساسي شهرستان است كه حضور دانشجويان و اساتيد مي‌تواند كمك مؤثري براي ترويج و رونق كشاورزي بر اساس يافته‌هاي نوين علمي در منطقه باشد.
ذاكري اظهار داشت: براي احداث و راه‌اندازي دانشكده بالغ بر 2 ميليارد تومان هزينه شده است.
اين مقام مسئول افزود: در سال‌هاي آتي رشته‌هاي ديگر كشاورزي نيز به اين دانشكده اضافه ميشود.
اين دانشكده با 3 هزار متر‌مربع زيربنا در زميني به مساحت 31 هكتار از مصوبات دور اول سفر هيئت دولت به استان هرمزگان است در دو طبقه در شهرك المهدي احداث و شامل چهار آزمايشگاه، چهار كلاس درس 50 نفره، دو سايت كامپيوتر مختص به خواهران و برادران، حوزه رياست و معاونان دانشكده و فضاي اداري مالي و كتابخانه اختصاصي است.
راه‌اندازي دانشكده كشاورزي در ميناب سال‌هاست كه به عنوان آرزويي براي بخش علمي اين شهرستان مطرح بود.
ميناب يكي از مناطق حاصلخير هرمزگان به شمار مي‌رود كه در اين راستا مي‌تواند به وجود درختان انبه و‌... در كنار ساير محصولات جاليزي اشاره كرد.

[ سه شنبه چهارم مرداد 1390 ] [ 10:56 ] [ مینووی ]

به گزارش خبرگزاري فارس از شرق هرمزگان، سيدعلي ميرخليلي ‌در جمع مردم با بيان اين كه افزايش ميزان راه‌سازي در شهرستان‌ها يكي از عوامل مهم رشد اقتصادي در هر منطقه محسوب مي‌شود، اظهار داشت: مسئولان كشوري و استاني بايد براي رفع مشكل راه‌هاي روستايي منطقه، اعتبار ويژه‌اي را اختصاص بدهند.
وي با بيان اين كه مسئولان براي رفع مشكل راه‌هاي روستايي حوزه انتخابيه شرق استان هرمزگان اعتباراتي را اختصاص داده‌اند، عنوان داشت:‌ اين اعتبار‌ها بسيار كم و به صورت قطره چكاني است.
اين نماينده مجلس ابراز داشت: اين روند موجب مي‌شود راه‌هاي منطقه تا چند سال آينده هم ترميم نشود.
ميرخليلي با بيان اينكه مسئولان بايد براي حل مشكل راه‌هاي روستاييان اعتبار قابل قبولي را اختصاص بدهند، افزود: هم‌ اكنون يكي از مهم‌ترين مشكلات مردم حوزه انتخابيه، نبود راه‌هاي روستايي مناسب است به نحوي كه در اين حوزه مردم براي رفت و آمد بين روستاها و شهرها با مشكل مواجه هستند.
نماينده مردم ميناب، رودان و جاسك در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين كه بعضي از راه‌هاي روستايي در تابستان غيرقابل عبور مي‌شوند، تصريح كرد: در تابستان شن و ماسه در سطح جاده‌ها انباشت مي‌شود كه اين امر موجب مي‌شود تا تنها بعضي از ماشين‌هاي كمك ‌دار از اين موانع عبور كنند.
عضو كميسيون اجتماعي مجلس در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه ساخت جاده بشاگرد به بم نيز به كندي پيش مي‌رود، ساخت اين محور را داراي توجيه خواند و ابراز داشت: بهره‌برداري از اين پروژه موجب صرفه‌جويي در زمان و مصرف سوخت خودرو‌ها مي‌شود.
ميرخليلي با بيان اين كه جاده بشاگرد بم يكي از مهم‌ترين جاده‌هاي منطقه محسوب مي‌شود، افزود: زمان اجراي اين جاده به حدود 14 سال پيش مي‌رسد اما متاسفانه از آن زمان تاكنون اجراي اين پروژه با كندي پيش مي‌رود.
نماينده مردم ميناب، رودان و جاسك در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين كه محور ياد شده طولي برابر با 477 كيلومتر دارد تاثيرگذاري آن را از نظر جغرافياي بسيار تاثير‌گذار عنوان و تصريح كرد: اين جاده جنوب و غرب كشور را به درياي عمان متصل مي‌كند.
وي با بيان اينكه برآورد اوليه براي اختصاص اعتبار پروژه جاده بشاگرد بم حدود 900 ميليارد ريال است، ابراز داشت: اين اعتبار از منابع داخلي وزارت نفت در راستاي توسعه مناطق محروم تامين مي‌شود.
ميرخليلي اظهار اميدواري كرد مسئولان دولتي و استاني در راستاي تسريع در اجراي اين پروژه برنامه‌ريزي مشخصي را انجام بدهند.

[ سه شنبه چهارم مرداد 1390 ] [ 10:52 ] [ مینووی ]

رئيس پليس آگاهي هرمزگان از به قتل رسيدن جواني 16 ساله به دست عموي خود بر سر نزاع حاصل از طلب 150 هزار تومان پول خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از بندرعباس، اصغر قطبزاده در جمع خبرنگاران طي نشست تشريح جزييات چند پرونده مهم سرقت، قتل و آدمربايي به دو پرونده از كشقيات جديد قتل در استان اشاره كرد و اظهار داشت: به دنبال يك نزاع در شهرستان رودان، جواني 16 ساله در تاريخ 17 خرداد ماه امسال توسط عموي 25 ساله خود با چاقو مجروح شد كه پس از انتقال به بيمارستان جان خود را از دست داد. به گفته وي، قاتل فردي به نام «ح ـ س « است كه انگيزه كشتن برادرزاده خود را طلب 150 هزار توماني از وي و تاخير در پرداخت آن عنوان كرده است كه در نهايت منجر به درگيري و قتل شد. رئيس پليس آگاهي هرمزگان در همين رابطه اختلافات خانوادگي، عدم پا درمياني بزرگترها، عدم نظارت والدين، حمل سلاحهاي نامتعارف سرد و... را از جمله عوامل شكلگيري اين جنايت خانوادگي عنوان كرد. رئيس پليس آگاهي هرمزگان همچنين گفت: در تاريخ 15 تير ماه امسال نيز فردي 18 ساله دوست 16 ساله خود را با ضربات چاقو در حاجي آباد به قتل رساند.وي ادامه داد: قاتل پس از دستگيري انگيزه قتل را بيان روابط ناصحيح خواهر مقتول با فردي ديگر عنوان كرد كه پس از آنكه نتوانست موضوع را ثابت كند در جريان درگيري با ضربات چاقو دوست خود را به قتل رساند. قطبزاده وقوع اين جنايت را نيز متاثر از عواملي از جمله روابط نامشروع، ارتباطات نادرست خياباني، حمل سلاح سرد و... عنوان كرد. رئيس پليس آگاهي هرمزگان در ادامه سخنان خود به دستگيري چند سارق موتورسيكلت اشاره كرد و از دستگيري دو برادر 16 و 19 ساله به نامهاي ساسان و سيروس در اين راستا خبر داد. به گفته قطبزاده، اين دو برادر مبادرت به سرقت پنج دستگاه موتورسيكلت كرده بودند كه در تاريخ هشتم تير ماه دستگير و تاكنون نيز سه دستگاه موتورسيكلت به مال باختگان برگردانده شده است. رئيس پليس آگاهي هرمزگان همچنين گفت: در كشف سرقتي ديگر، فردي به نام «د ـ ه « 22 ساله ساكن بندرعباس كه هشت دستگاه موتورسيكلت را به سرقت برده بود در تاريخ 12 تير ماه امسال توسط عوامل تجسس كلانتري 15 شناسايي و دستگير شد. به گفته قطبزاده، وي در تحقيقات به سرقت هشت فقره موتور سيكلت اعتراف كه با كشف يك دستگاه، پرونده وي تا كشف ساير موتورسيكلتهاي مسروقه همچنان باز است

[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:43 ] [ مینووی ]
عباس رفیعی ـ ندای هرمزگان آیین تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با حضور رضائی سردره معاون امور عمرانی استانداری هرمزگان و جمعی از مسوولان استانی در تالار اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد. به گزارش خبرنگار ندای هرمزگان، معاون امور عمرانی استاندرای هرمزگان در این آئین گفت: با توجه به این موضوع که بیش از نیمی از جمعیت هرمزگان در مناطق روستایی سکنا دارند و بیشه اکثریت آنها کشاورزی است می طلبد  مسوولان عنایت ویژه ای به بخش کشاورزی استان داشته باشند . رضائی سردره افزود: خشکسالی های پیاپی در منطقه باعث فشارهای همه جانبه بر بخش کشاورزی شده است.... وی با بیان این موضوع که سیاست گذاری صحیح در بخش کشاورزی می تواند سبب ماندن جمعیت روستایی در آبادی ها شود، اضافه کرد... جلوگیری از هدر رفت آب با اجرای آبیاری تحت فشار، مراقبت های هنگام داشت و یافتن بازارهای جدید و عرضه مناسب محصولات می تواند کشاورزی هرمزگان را دوباره احیاء کند. در ادامه مراسم «علینقی صالحی» به عنوان رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان به حضار معرفی و از مساعی « سید نصرسیدمحمدی»در زمان تصدی اش بر سازمان جهاد کشاورزی استان قدردانی شد . رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: «وضعیت کشاورزی هرمزگان قدری متقاوت تر از دیگر مناطق کشور است. علینقی صالحی افزود: اشتغال ناموزون در کشاورزی از مشکلات فراروی این بخش است و لازم است مسوولان هم در بخش شیلاتی، دامی و زراعی با یک برنامه ریزی دقیق و نگاهی همه جانبه با معضلات مواجه شوند. وی توجه به سرمایه گذاران بخش خصوصی را لازمه چرخه تولید در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: توجه ویژه به حلقه های بعد از تولید که اکنون از مباحث فراروی کشاورزان است می تواند از خسارات وارده به این بخش جلوگیری کند. رییس سازمان جهاد کشاورزی با بیان ناملایمات اقلیمی در بخش باغداری نگاه فراگیر و همه جانبه مسوولان به مزرعه را راه برون رفت دانست و افزود: تولید کشاورزی با رویکرد محصول سالم شعار مجموعه جهاد کشاورزی است و این سازمان مکلف سات در پایان برنامه پنجم 25 درصد محصولات مورد نیاز استان در خود منطقه تولید شود.
 
مینوی :
ضمن تبریک به جناب آقای صالحی انتظار می رود آقای صالحی که از نیروهای بومی استان بوده و درد و رنج کشاورزان استان را به خوبی لمس می کنند و در جهت رفع مشکلات کشاورزی استان بخصوص کشاورزان و باغداران خسارت دیده از خشکسالی و بیماری جاروی جادوگر لیموترش و بیماریهای مرکبات و بدهی های سر سام آور کشاورزان به بانکها بخصوص در شهرهای میناب و رودان اقداماتی شایسته انجام دهند .
[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:43 ] [ مینووی ]
 
طی احکامی از سوی استاندار هرمزگان سرپرست اداره سیاسی و انتخابات و اداره امور اجتماعی استانداری هرمزگان منصوب شدند. به گزارش خبرنگار مهر، پس از گذشت یک ماه از استعفای مدیران ادارات سیاسی و انتخاباتی و امور اجتماعی استانداری طی احکامی جداگانه از سوی استاندار هرمزگان سرپرست این ادارات معرفی شدند. محسن زینلی مدیرکل دفتر استانداری هرمزگان با حفظ سمت از سوی استاندار هرمزگان به عنوان سرپرست اداره سیاسی و انتخابات استانداری منصوب شد. زینلی پیش از این هم با حفظ سمت سرپرست حراست استانداری بود. ابوالقاسم جراره مدیرکل سابق سیاسی و انتخابات استانداری هرمزگان در مهلت قانونی اعلام شده از سوی وزارت کشور جهت شرکت در انتخابات استعفا داده بود. همچنین محمد اسفندیاری معاون مدیرکل امور اجتماعی استانداری پس از استعفای حسین سالاری مدیرکل سابق امور اجتماعی طی حکمی از سوی استاندار به عنوان سرپرست امور اجتماعی استانداری منصوب شد.
[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:42 ] [ مینووی ]

 وقوع آتش‌ در يكي از منازل روستايي جوشكي ميناب و سرايت آن به دو بشكه 220 ليتري بنزين سبب انفجار و گسترش آتش‌سوزي شد.

 مسئول اداره آتش‌نشاني ميناب با بيان اينكه آتش‌سوزي در حال حاضر به طور كامل اطفا شده، دليل اصلي آتش‌سوزي و گسترش آن را انفجار بشكه‌هاي بنزين ذكر كرد.

موسي خبر همچنين از شهروندان خواست نسبت به نگهداري مواد سوختي مراقبت‌هاي لازم را به عمل آورند.

وي در ادامه سخنان خود با اشاره به گستره خدمات‌رساني آتش‌نشاني ميناب بيان داشت: اين آتش‌نشاني با امكانات موجود آتش‌سوزي‌هاي به وقوع پيوسته در روستاهاي اطراف را پوشش مي‌دهد كه با توجه به كمبود امكانات مشكلات زيادي بر سر راه اين پرسنل قرار مي‌گيرد.

مسئول آتش‌نشاني شهرستان ميناب با بيان اينكه آتش‌سوزي در روستاي جوشكي صبح امروز ساعت 7:30 به وقوع پيوسته، ادامه داد: اين روستا كه در 20 كيلومتري مركز شهر ميناب و در مسير سيريك قرار دارد، مي‌تواند با مركزيت يكي از روستاهاي اطراف صاحب يك مركز آتش‌نشاني مجزا شود تا روند كمك‌رساني در مواقع ضرور با سرعت بيشتري انجام شود. وي خاطرنشان كرد: اين آتش‌سوزي تلفات جاني در بر نداشته است.


[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:39 ] [ مینووی ]
مقام معظم رهبری با اشاره به شگردهای گوناگون دشمنان برای ایجاد یأس و ناامیدی در ملتها و تضعیف اراده ملی آنان، تأکید کردند: ایجاد اختلاف میان قومیت ها و مذاهب گوناگون، میان جناحها و گروههای سیاسی و میان سازمانها و دستگاههای مختلف از جمله روشهای تضعیف اراده و عزم ملی است. به گزارش ندای هرمزگان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای در جمع پرشور هزاران نفر از کارکنان نیروهای دریایی ارتش و سپاه و خانواده های آنان در بندرعباس، حضور مقتدرانه نیروهای دریایی در سواحل طولانی خلیج فارس و دریای عمان و همچنین حضور راهبردی این نیروها در آبهای آزاد را نشان دهنده عزت ملی ملت ایران و اقتدار نظام جمهوری اسلامی و پیام آور عزت ملتها دانستند و با تأکید بر لزوم هوشیاری در مقابل تلاش دشمنان برای تضعیف اقتدار ملی، همه آحاد مردم بویژه مسؤولان، گروهها و جریانهای سیاسی، و اقوام و مذاهب گوناگون را به حفظ وحدت و پرهیز از هرگونه اختلاف و تفرقه فراخواندند. حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار که در محل فرماندهی نیروی دریایی سپاه پاسداران برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی فراوان از دیدار با کارکنان نیروهای دریایی و خانواده های آنان، از زحمات و تلاشهای این نیروها و خانواده هایشان تشکر و قدردانی کردند و افزودند: حضور مسئولانه و قدرتمندانه نیروهای دریایی ارتش و سپاه و خانواده های آنان از شرقی ترین سواحل دریای عمان تا غربی ترین سواحل خلیج فارس، نشان دهنده عزم راسخ برای حفظ عزت و اقتدار ملی کشور است. ایشان با اشاره به نقش راهبردی نیروهای دریایی ارتش و سپاه خاطرنشان کردند: حضور قدرتمندانه نیروهای دریایی در آبهای آزاد نیز پیام آور عزت ملتها است زیرا نشان می دهد ملت ایران در مواجهه با جبهه وسیع دشمنان، در غربت کامل ولی با اتکاء به خداوند متعال و اعتماد به نفس توانسته است خود را به این حد از توانایی و پیشرفت برساند. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: این حضور راهبردی در آبهای آزاد که نتیجه تلاشها و مجاهدت فرماندهان و نیروهای دریایی ارتش و سپاه و خانواده های آنان است، خدمت به بشریت نیز است. حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ملت ایران با ایستادگی و استقامت بر اصول خود و ادامه مسیر، بدون انحراف، ثابت کرد که راه عزم ملی و استقلال ملی ملتها بن بست ندارد و اگر ملتی اراده کند می تواند همانند ملت ایران به عزت، قدرت و ثروت برسد. ایشان با اشاره به شگردهای گوناگون دشمنان برای ایجاد یأس و ناامیدی در ملتها و تضعیف اراده ملی آنان، ترویج مواد مخدر با اهداف پنهان سیاسی، و دامن زدن به اختلافات درونی را از جمله شیوه ها و طراحی ها برشمردند و تأکید کردند: ایجاد اختلاف میان قومیت ها و مذاهب گوناگون، میان جناحها و گروههای سیاسی و میان سازمانها و دستگاههای مختلف از جمله روشهای تضعیف اراده و عزم ملی است اما ملت ایران بر همه حیله ها و مکرهای دشمنان فائق آمده و برگزاری جلسه ای با حضور نیروهای دریایی ارتش و سپاه و خانواده های آنان، نمونه ای از همدلی و صمیمیت میان ملت ایران است. رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری آیه شریفه «واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لاتفرقوا» خاطرنشان کردند: امروز مخاطب این سخن الهی آحاد ملت ایران بویژه مسئولان، گروهها و جریانهای سیاسی، اقوام، و مذاهب گوناگون کشور هستند و همه باید با چنگ زدن جمعی به ریسمان الهی، پرهیز از اختلاف را وظیفه ملی و دینی خود بدانند. حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: جاذبه های گوناگون دنیایی، شهوات و هواهای نفس، حسدها و بخل ها، بدبینی ها، بددلی ها، بدخواهی ها و قدرت طلبی ها، همچون باتلاقی هستند که تنها راه نجات از این هلاکت گاه، چنگ زدن به ریسمان الهی، بصورت جمعی و با یکدیگر است. ایشان با اشاره به انقلاب کبیر ملت ایران و ابعاد گسترده و ناشناخته این حرکت عظیم تأکید کردند: ملت ایران در طول 33 سال گذشته، با وجود همه فشارها و توطئه های استکبار جهانی و عوامل آنها، با ایمان ، اتحاد و بصیرت خود به پیش رفته و دشمن را پشت سر گذاشته است. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم حفظ روحیه ایستادگی و منحرف نشدن از مسیر اصلی انقلاب، خاطرنشان کردند: تنها راه نجات ملتهای منطقه گام گذاشتن در این مسیر است که آثار آن نیز بتدریج در حال آشکار شدن است.حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تبلیغات دروغین بیگانگان بر ضد ملت ایران و اسلام و تلاش برای تحریف واقعیات افزودند: نمونه تبلیغات غرب، در جنایت اخیر در یک کشور اروپای شمالی است که از همان ساعات اول تلاش می کنند انگشت اتهام را به سوی مسلمانان نشانه روند که این موضوع بیانگر خباثت و دروغ بودن تبلیغات غربی ها است. ایشان با تأکید بر اینکه، چنین تبلیغات و اتهاماتی بر اراده ملت ایران و ملتهای مسلمان تأثیرگذار نخواهد بود خاطرنشان کردند: ما معتقدیم سعادت دنیا و آخرت ملت ایران، فقط با چارچوبی اسلامی تأمین خواهد شد و تاکنون نیز حرکت رو به جلو نظام اسلامی موجب احیای مجدد اسلام و اراده ملتهای منطقه شده است. رهبر انقلاب اسلامی از جمله عوامل مهم برای ادامه حرکت رو به پیشرفت ملت ایران را کار و تلاش بی وقفه دانستند و افزودند: در رویارویی جبهه حق و باطل، اگر در کنار عمل و کار و تلاش، هدف نیز گم نشود و حضور در صحنه و اعتماد به نفس هم تقویت و پررنگ شود، پیروزی جبهه حق حتمی است.حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به شرایط بسیار سخت ملت ایران در دوران جنگ تحمیلی بویژه روزهای آغازین جنگ خاطرنشان کردند: در همان روزهای اول جنگ تحمیلی که عده ای آیه یأس و ناامیدی می خواندند، امام بزرگوار (ره) که متصل به منبع عظیم نور الهی بود، با قدرت ایستاد و گفت «می توانیم» و در نهایت نیز «توانستیم». ایشان افزودند: امروز هم که ملت ایران بر خلاف دوران جنگ تحمیلی، صاحب پیشرفتهای بزرگ و منابع عظیم انسانی است، ادامه مسیر پیشرفت فقط با چنین روحیه ای امکان پذیر است. رهبر انقلاب اسلامی جوانان را گنج های بی نظیر ملت ایران خواندند و تأکید کردند: باید با تدبیر مسئولان و همت ملت ایران، این گنج ها استخراج شوند تا شط خروشان انقلاب اسلامی، پر آب تر و پرطراوت تر شود و قطعاً این آرزو در آینده ای نه چندان دور محقق خواهد شد.
[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:36 ] [ مینووی ]
به گزارش خبرگزاری مهر، جانشین ستاد کل نیروهای مسلح کشور در نخستین همایش نیروی دریایی راهبردی گفته اند: « در طول تاریخ عمدتاً رویکرد ما سرزمین محور بوده و ماهواره از موضوع دریاها غافل و منفعت آن را درک نکرده ایم. برای مثال در یکی از جلسات پذیرش قطعنامه در ژنو، وزیر خارجه وقت عراق با همان زبان خصمانه به ما فهماند که اهمیت دریاها را نمی دانیم. وی با بیان اینکه امروز هم رویکرد مناسبی در دریا نداریم، من در جلسه ای گفتم: 24 استان کشور از دسترسی به دریا محرومند و ما عمده دریای جنوب را به دو استان بسیار ضعیف سپرده ایم. وی با طرح این پرسش که چرا نباید جایی مانند بندر پارسیان را به استان مهمی مانند استان فارس بدهیم تا این استان نیز به دریا دسترسی داشته باشد؟ گفت: آقای رییس جمهور هم در این رابطه گفتند که قصد داشته تا در سفر استانی این موضوع را عملی کند، اما کسانی در بندرعباس در نماز جمعه مردم را تحریک کردند و اجازه این کار را ندادند». ( ندای هرمزگان، 27/4/90) در باب سخنان ایشان، نکات زیر قابل تعمق و تأمل است: یکم) اینکه در طول تاریخ، رویکرد ایرانیان، «سرزمین محور» و به تعبیر دقیق تر «خشکی محور » بوده است و از موضوع « دریا» و اهمیت نظامی و سوق الجیشی آن غفلت کرده ایم، مسله ای است که با صرف تقسیم، دریاها و آب راه ها در سطح استان ها و کشور قابل حل نیست. چرا که باید با تمجید مقدمات و امکاناتی از دریاها استفاده مطلوب ببریم. دریا در فرایند توسعه، دارای مزایای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، سیاسی و نظامی، استراتژیک است. اما با الحاق پارسیان به فارس و جاسک به کرمان، این مزایا فزونی نمی یابد. دوم) گفته اند: ما عمده دریای جنوب را به دو استان بسیار ضعیف سپرده ایم، اگر استان هرمزگان و استان بوشهر ضعیف هستند، با تکه پاره کردن شان که قوی نمی شوند، بلکه ضعیف تر می شوند. باید تلاش کرد استان های کمتر توسعه یافته و در حال توسعه کشور، هم پای استان های توسعه یافته و به تعبیر ایشان «مهم» توسعه یابند. از طرف دیگر، ایشان تاریخ را فراموش کرده اند که همین دو استان بسیار ضعیف، استعمار انگلیس و پرتغال را از خلیج فارس و دریای عمان بیرون راندند. فداکاری و جان فشانی « امام قلی خان » و « رییس علی دلواری ها » هیچگاه از ذهن و زبان ایرانیان به نسیان سپرده نمی شود. بندرعباس و بوشهر دو تا از شهرهای مهم، کلیدی و استراتژیک ایران معاصر هستند. پنجاه درصد واردات و صادرات کشور از بنادر مهم هرمزگان انجام می شود. بندرعباس گلوگاه اقتصادی و بازرگانی ـ تجاری کشور است و روز به روز بر اهمیت صنعتی آن افزوده می شود و علاوه بر جنبه استراتژیک، بازرگانی و تجاری، جنبه صنعتی نیز پیدا کرده است. تنگه استراتژیک و بین المللی « هرمز»، منطقه حساس تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی در این استان واقع شده است. اگر هرمزگان ضعیف است، پس چگونه از همه این مناطق حساس کشور در دیروز و امروز محافظت کرده است؟ جالب است، قبلاً به هرمزگان می گفتند: استان در حال توسعه، بعد متصف شد به : استان ضعیف و الان هم شده است استان بسیار ضعیف. احتمالاً بعدها هم الحاق می شود به دیگر استان ها! سوم) برنامه ریزی، سازماندهی و هدایت مسایل امنیت ملی کشور و مباحث استراتژیک، اساساً در تهران انجام می گیرد و نه در استان های کشور که خواسته باشیم، دریاها را میان همه استان ها تقسیم کنیم. اگر فرضاً شیراز و کرمان دسترسی به دریا پیدا کنند، وضعیت دریا و اهمیت استراتژیک آن تغییری نمی کند. چرا که باز تصمیمات در تهران اتخاذ و عملی می گردد. وانگهی رقابت منفی نیز در سطح استان ها به جریان می افتد، استان یزد و اصفهان و مرکزی و قم هم دسترسی به دریا می خواهند. شما اینقدر دریا از کجا می آورید؟! چهارم) تغییر در تقسیمات کشوری یکی از مسایل بسیار مهم، اساسی و بغرنج جامعه ایران است که جنبه های مهم اجتماعی، فرهنگی، تاریخی، قومی، روان شناختی، سیاسی، جغرافیایی، مذهبی و استراتژیک دارد. باید لایحه کارشناسی در هیات دولت تهیه شده و به مجلس ارایه گردد، پس از تصویب مجلس، جنبه قانونی و اجرایی پیدا می نماید. اینگونه نیست که طی یک سفر ، رییس جمهور خواسته باشند ضربتی آنرا عملی نمایند، اما کسانی در نماز جمعه مردم را تحریک نمایند و مسله منتفی شود. تغییر تقسیمات کشوری به مرور زمان امری منطقی و معقول است. اما اولا: باید کارشناسی شده باشد. ثانیاً: عادلانه و بر اساس منافع ملی و منطقه ای انجام پذیرد. چرا باید هزینه توسعه استان های توسعه یافته کشور را، استان های در حال توسعه و کمتر توسعه یافته بپردازند؟ اتفاقاً بخشی از استان های فارس در غرب هرمزگان و بخشی از استان کرمان در شرق این استان تناسب تاریخی، فرهنگی، قومی و زبانی و حتی اقتصادی بیشتری با هرمزگان دارند، چرا نباید این مناطق به هرمزگان یا بوشهر الحاق شوند؟ متاسفانه در تهران، به مسایل کشور، « ملی » نگاه نمی شود. بلکه بیشتر بر اساس نظام چانه زنی، نفوذ و ملوک الطوایفی به مسایل حل و فصل می شوند. مثلاً چون نفوذ کرمانی ها در تهران بیش تر بوده، معدن فاریاب که حق مسلم هرمزگان است به استان کرمان الحاق شده است. الان هم ادعای جاسک و حاجی آباد را دارند، فارس هم که ادعای پارسیان را دارد، تصور نمایید اداره کشور با این سیستم غیر همسو با منافع ملی چه خسارت هایی به بار آورده و خواهد آورد. پنجم) همان گونه که دو تن از نمایندگان استان در مجلس موضع گیری صریح، سریع و شفاف در خصوص اینگونه سخنان گرفتند، لازم است سایر نمایندگان، امام جمعه بندرعباس، مطبوعات، شخصیت های روحانی و دانشگاهی و سایر مقامات استان نیز موضع گیری نمایند. چرا که تجربه نشان داده است، سکوت یا موضع گیری دیر هنگام، همیشه منافع استان را قربانی کرده است. تامین منافع منطقه ای استان ها، ضامن تثبیت منافع ملی کشور است.
[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:34 ] [ مینووی ]

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با ناکارآمد خواندن فعالیت‌های دولت در زمینه کنترل و نظارت بازار گفت: هم‌اکنون شاهد افزایش قیمت بسیاری از اقلام خوراکی و مصرفی هستیم و به‌طور حتم با آغاز ماه رمضان سیر صعودی قیمت‌ها تدوام خواهد داشت.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از خانه ملت "سیدمصطفی ذوالقدر" با انتقاد از افزایش قیمت‌ها در روزهای منتهی به ماه رمضان گفت: متأسفانه هر سال با فرا رسیدن ماه رمضان شاهد این افزایش قیمت‌ها هستیم و این به علت عدم هماهنگی دستگاه‌های دولتی متولی در این زمینه است.
نماینده مردم بندرعباس، حاجی‌آباد، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگرچه با آغاز ماه رمضان، دولت از اجرای برنامه‌های نظارتی و کنترلی مختلفی در سطح عرضه خبر می‌دهد، ولی در عمل این برنامه‌ها و فعالیت‌های نظارتی که دولت شعار آن را می‌دهد هیچ تأثیری در روند صعودی قیمت‌ها ندارد.

وی تأکید کرد: سیر صعودی قیمت‌ها با فرا رسیدن ماه رمضان بیش از پیش به مردم مستضعف و قشر کم درآمد جامعه فشار وارد می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که در روزهای آینده باید منتظر موج جدیدی از افزایش قیمت‌ها باشیم، گفت: فعالیت‌های دولت در زمینه کنترل و نظارت بر بازار در هیچ سالی نتیجه نداده است و امسال نیز به‌طور حتم نتیجه نخواهد داد، زیرا از هم‌اکنون و با نزدیک شدن به ماه رمضان شاهد سیر صعودی قیمت‌ها هستیم.
[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:11 ] [ مینووی ]

 

ازبزگترین ساندویج استان در جشن میلاد مهدی موعود(عج) در شهرستان میناب رونمایی شد.

 

برای تهیه این ساندویج 140 هزار تومان هزینه شده است و 5 نفر بطور مستقیم و 17 نفر غیر مستقیم در تهیه آن شرکت کردند.

این ساندویج 15متری در مدت 24 ساعت با 25 کیلو گرم مرغ، 25 کیلوگرم نخود سبز،32 کیلوگرم سیب زمینی ،12 کیلوگرم خیار شور،6 کیلوگرم گوجه فرنگی و 10 کیلوگرم کاهو تهیه شده است.

مینوی : میگن مینابیها نوآوری ندارن فقط هنرشان تو سر هم زدن هست . حالا دیدین که بلدن ساندویج ۱۵ متری بسازند.[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:9 ] [ مینووی ]


افزایش سهمیه سوخت تاکسی های 5 استان


رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: سهمیه بنزین و گازوئیل خودروهای شخصی، در مرداد، هیچ تغییری نمی کند.

 
به گزارش واحد مرکزی خبر  رویانیان در نشست خبری افزود: سهمیه بنزین و گازوئیل خودروهای دولتی و عمومی از ماه آینده آزاد و همانند خودروهای شخصی خواهد بود.

وی گفت: قبل از این هم صاحبان 20 هزار کامیون دیزلی دولتی سهمیه شخصی دریافت می کردند.

رویانیان با بیان اینکه ذخیره بنزین صد تومانی خودروها همچنان اعتبار دارد، افزود: هم اکنون ده درصد دارندگان خودرو ذخیره بنزین صد تومانی دارند.

وی با بیان اینکه سهمیه بنزین تاکسی ها تغییر خواهد کرد، گفت: از مرداد 20 درصد به سهمیه بنزین تاکسی های همه شهرهای استان های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر و همچنین شهر تهران افزوده می شود.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور افزود: سهمیه بنزین تاکسی ها در این شهرها از 500 لیتر به 600 لیتر و تاکسی های دوگانه سوز از 300 لیتر به 360 لیتر خواهد رسید.

وی اضافه کرد: در مجموع 400 هزار لیتر بنزین به سهمیه تاکسی ها در این استان ها افزوده شده است.

رویانیان با بیان اینکه سهمیه بقیه شهرها، مانند قبل است، گفت: علت اتخاذ این تصمیم، گرمای هوا و استفاده از کولر خودرو است.

وی افزود: در خصوص شهرهای دیگر مانند کلانشهر کرج، احتمال تصمیمات جدید وجود دارد.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: از مرداد، سهمیه بنزین تاکسی های بین شهری 20 درصد افزایش می یابد.

رویانیان افزود: سهمیه تاکسی های بنزینی بین شهری از 750 لیتر به 900 لیتر و سهمیه تاکسی های دوگانه سوز بین شهری از 500 لیتر به 600 لیتر افزایش می یابد.

وی گفت: سهمیه آژانس ها و مسافربرهای شخصی، همان 300 لیتر قبلی خواهد بود.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور افزود: وانت بارهایی که تاکنون برای جابجایی بار، اعلام وضع نکرده اند تا پایان مرداد مهلت دارند، در سایت مربوط ثبت نام کنند.

رویانیان گفت: این سایت از دو هفته دیگر باز می شود و صاحبان وانت بارهایی که ثبت نام نکنند، 25درصد سهمیه بنزین آن ها کسر خواهد شد.

وی افزود: بعد از یکسال و سه مرحله فراخوان، هنوز تعدادی از وانت بارهای حمل بار در سایت مربوط ثبت نام نکردند که از نظر ما یا این وانت بارها وجود ندارد و یا اینکه صاحبان آن ها به علت استفاده از سهمیه بنزین، اقدام به ثبت نام نکرده اند.

رویانیان با اشاره به وجود یک میلیون و 700 هزار وانت بار در کشور گفت: سهمیه وانت بارها از 200 تا 400 لیتر است.

وی درباره آژانس ها گفت: صدور کارت جدید، ابطال کارت قدیم و صدور المثنی کارت که برای آژانس ها از اول اردیبهشت امسال تعطیل شده بود با اطلاعیه جدید به زودی آغاز می شود.

رویانیان درباره جایگاه داران سی ان جی گفت: مالیات بر ارزش افزوده این جایگاه ها به یک چهارم کاهش یافته است و صاحبان جایگاه های سی ان جی اجازه دارند، در جایگاه خود بخش تجاری ایجاد کنند.

وی افزود: قیمت برق جایگاه سی ان جی نیز از 80 تومان به 20 تومان کاهش یافت و مالیات بر ارزش افزوده از 109 تومان به 16 تومان رسید.

رئیس ستاد سوخت مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: سهمیه موتورسیکلت هایی که به دلایل مختلفی همچون ابطال کارت سوخت از بین رفته بود، باز خواهد گشت.
[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:6 ] [ مینووی ]

 

به گزارش هرمزگان نیوز ، معلمی پور و حسینی نمایندگان سابق شرق و غرب هرمزگان طی مصاحبه ای با روزنامه ندای هرمزگان در خضوص انتشار برخی اخبار واکنش نشان دادند.
در پی طرح برخی اظهارات مبنی بر انفصال پارسیان و جاسک از هرمزگان و الحاق آن به استان فارس و کرمان سیدعبدلله حسینی و علی معلمی پور دو نماینده پیشین غرب و شرق هرمزگان مخالفت خود را با عملیاتی شدن این طرح اعلام و پیگیری آن را به صلاح ندانستند. این دو نماینده پیشین هرمزگان در گفتگو با ندای هرمزگان، ضمن تاکید بر مخالفت خود نسبت به جدایی پارسیان و جاسک، حتی طرح این مسائل را به ضرر و زیان مصالح کشور دانستند. مسوولان رضایت مردم را ملاک قرار دهند سید عبدالله حسینی نماینده سابق بندرلنگه، پارسیان و بستک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه طرح جدایی پارسیان از هرمزگان گفت: اگر اقدامی می خواهد صورت گیرد در وهله اول باید رضایت مردم را مدنظر قرار داد چرا که این مردمند که سرمایه کشور محسوب می شوند. وی افزود: طرح این مسائل آن هم در زمانی که مردم منطقه به صراحت نظرات خود را اعلام کرده اند محلی از اعراب ندارد. نماینده چندین دوره غرب استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از مسوولانی که مایل به جدایی پارسیان از هرمزگان هستند خواست، طومارهایی که مردم طی سال های گذشته امضا و رونوشت هایی از آن در اختیار مسوولان مربوطه بویژه وزارت کشور قرار گرفته است بررسی و سپس اظهار نظر کنند. حسینی با بیان اینکه مردم پارسیان خود را عجین با فرهنگ هرمزگان می دانند ادامه داد، در حال حاضر جو آرام و همدلی در غرب هرمزگان حاکم است و دنبال کردن انفصال پارسیان از استان تنش زاست که قطعاً مسوولان کشوری هم این را نمی پسندند. وی همچنین ضمن رد این اظهارات که استان های همجوار دریا ضعیف هستند، گفت: شاید عده ای بگویند که با واگذاری پارسیان و جاسک به استان های فارس و کرمان زمینه پیشرفت آن ها فراهم می شود اما من از این عده می خواهم که به وضعیت شهرستان های کهنوج در کرمان و لامرد در فارس نگاه کنند و آن ها را با پارسیان و جاسک که در هرمزگان هستند مقایسه کنند. به گفته نماینده سابق پارسیان وضعیت در شهرستانی که از مرکز هرمزگان مدیریت می شوند خیلی بهتر از شهرستان های لامرد و کهنوج که توسط استان های فارس و کرمان اداره می شوند، می باشد. وی همچنین ادامه داد، ملاک حضور سرمایه گذار در بندرگاه ها سود است و برای سرمایه گذار هم فرقی نمی کند بندر توسط چه استانی اداره می شود پس بهتر است از بخشش هرمزگان به این بهانه جلوگیری شود. سیدعبدالله حسینی همچنین به سابقه طرح جدایی پارسیان از هرمزگان اشاره کرد و گفت: این موضوع از دوره چهارم مطرح بوده و سال های سال هم ادامه داشته است. وی گفت: زمانی اکثریت تصمیم گیران وزارت کشور را فارسی ها تشکیل می دادند و موضوع انفصال پارسیان هم به جد دنبال شد در آن زمان و در همین ارتباط من نیز در کمیسیون سیاسی امنیتی هیات دولت دعوت شدم که در آن جلسه اکثر بزرگان با طرح جدایی پارسیان و الحاق آن به فارس مخالفت کردند. نماینده سابق غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد، در مقطعی نیز بشارتی وزیر کشور با رایزنی علوی نماینده لامرد طرح الحاق پارسیان به فارس را به طور جدی پیگیری کرد اما در همان زمان فروزنده وزیر دفاع با این طرح مخالفت کرد. فروزنده معتقد بود سه استان هرمزگان، بوشهر و خوزستان از نظر امنیتی و نظامی مهم هستند و الحاق بخش هایی از آن به استان های دیگر برای دسترسی به آب را سخت تر شدن هماهنگی های لازم در پی دارد. حسینی در پایان گفت: با اشرافی که بنده بر این مناطق دارم جدایی پارسیان به صلاح نیست و چنانچه دلایلی باشد که ما از آن بی اطلاعیم بهتر است مسوولان بیایند آن را بطور روشن و شفاف بیان کنند. انفصال شهرستان های هرمزگان به دور از خواسته مردم است .

همچنین در همین ارتباط معلمی پور نماینده سابق شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی گفت: انفصال دو شهرستان از هرمزگان غیر مسوولانه و به دور از خواسته مردم منطقه است. معلمی پور افزود: پارسیان و جاسک( مکران) از نظر فرهنگی به هرمزگان بسیار نزدیک ترند و اداره آن از مرکز استان هرمزگان آسان تر است. وی بیان داشت: اینکه گفته شود با الحاق جاسک به استان کرمان زمینه پیشرفت جاسک فراهم می شود قابل قبول نیست چرا که اگر توانایی کرمان زیاد بود وضعیت مناطقی همچون قلعه گنج، کهنوج و منوجان باید بهتر از این باشد. نماینده سابق جاسک، میناب و رودان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد، اگر طراحان این طرح و مسوولان دغدغه پیشرفت مناطقی همچون جاسک دارند بهتر است اختیارات مسوولان این مناطق را افزایش و بودجه های بیشتری در اختیار هرمزگان و جاسک قرار دهند. وی گفت: متاسفانه اختیارات برخی نهادها در شهرستان هایی از جمله جاسک آن قدر اندک است که مردم برای اخذ کارت ملوانی باید صدها کیلومتر سفر کنند. از سویی فعال سازی گمرکات شرق استان یکی از مصوبات سفر اول هیئت دولت بود که هیچ یک از این ها اجرایی نشده ولی اظهاراتی مبنی بر جدایی جاسک برای آبادانی آن بالا گرفته است! حال وقتی این شرایط باشد چه توقعاتی باید داشت. معلمی پور از مسوولان کشوری خواست بجای طرح انفصال جاسک و پارسیان، اختیارات نهادهای مشغول فعالیت در این مناطق را افزایش و به فکر آبادانی منطقه باشند نه کوچک کردن هرمزگان و گسترده شدن استان های دیگر. وی همچنین به انتخابات پیش روی مجلس اشاره کرد و گفت: به هنگام موسم انتخابات برخی از کاندیدا و نمایندگان در استان های کرمان و فارس از طرح این موضوع برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می کنند که بهتر است مسوولان این مهم را مد نظر قرار دهند.
 
 
مینوی :
بله آقایان مجلس نشین دیدید که دل تمام هرمزگانی ها داره کباب میشه و شما هنوز خبر ندارید.
آقای معلمی پور واقعا" مردم شرق  هرمزگان جای خالی تو را با جان و دل احساس کردند اما چه فایده که افسوس ندارد ثمری . جوانان و تحصیلکرده ها و روشنفکران و اساتید و دانشجویان و دانش آموزان و تمامی مردم شرق هرمزگان منتظرت هستند پس تو هم ما را منتظر نگذار.   به امید آن روز [ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 11:3 ] [ مینووی ]
دریانیوز:مهندس سید حسین میرشفيعی معاون  راه روستایی  وزارت راه و شهرسازي  از حوزه استحفاظی اداره راه و ترابري هرمزگان در شهرستان جاسک و بشاگرد بازدید به عمل آورد .
 به گزارش روابط عمومی اداره راه و ترابری هرمزگان معاون  راه روستایی  وزارت راه و شهرسازي طی بازدید از محورمواصلاتي در دست احداث
حوزه های جاسک و بشاگرد گفت : با توافقی که با استانداری هرمزگان صورت گرفته است زیر سازی محور های  کلیه روستاهای بالای 50 خانوار از اعتبارات استانی و برای آسفالت این محورها از اعتبارات ملی تامین می شود . 
مهندس سید حسین  میر شفیعی در  بازدید از این محورها در خصوص مصوبات هیات دولت نیز افزود : تمام مصوبات هیات دولت در سفرهای استانی مربوط به حوزه راه روستایی انجام خواهد شد . در این بازدید که مهندس خداد مقبلی مدير کل راه و ترابری استان هرمزگان و مدیرکل   دفتر فنی استانداری ، روسای راه و ترابري شهرستان های جاسک  و بشاگر قائم مقام وزیر راه و شهرسازی  نیز حضور داشتند ، از محور راه روستایی  جاسک و بشاگرد  بازديد به عمل آمده است .  مهندس سید حسین ميرشفيعي جهت رسيدگی به مشکلات راههاي روستائي بشاگرد و جاسک  در حد امکان، قول مساعد داد .

[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 10:52 ] [ مینووی ]
اواخر هفته گذشته سایت های خبری بوشهر نوشتند که دفتر جانشین ستاد کل نیروهای مسلح از مردم استان بوشهر به دلیل اظهارنظر اخیر خود مبنی بر اینکه «ما عمده دریای جنوب را به دو استان بسیار ضعیف سپرده ایم»، عذرخواهی کرده است اما نسبت به احساسات جریحه دار شده اهالی هرمزگان که بیشترین اتهام در سخنان سردار متوجه آنان بوده، موضعی اتخاذ نشده است... به گزارش هرمزگان نیوز، در حالی که سردار غلامعلی رشید در اظهارنظر جنجالی خود که بیستم تیرماه در همایش نیروی دریایی راهبردی ایراد کرد، نام هیچ استانی را نبرده بود، اما این موضوع موجب واکنش شدید چند تن از نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی شد و آنها را وادار به صدور جوابیه هائی نمود. در پی این واکنش ها و طبق آنچه رسانه های بوشهر منتشر کردند از سوی دفتر سردار رشید با نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس تماس گرفته شده، و ضمن عذرخواهی از مردم این استان، اعلام شده بود: استان مد نظر سردار رشید در آن اظهارات، بوشهر نبوده است، از این رو از مردم فهیم استان بوشهر به دلیل ایجاد سوء تفاهم و ناراحتی شان عذرخواهی می کنیم. معذرت خواهی لفظی و کتبی سردار رشید از مردم بوشهر از سوی دیگر بر اساس آنچه جمعه گذشته (31 تیرماه) به نقل از نماينده ولي فقيه و امام جمعه بوشهر در سایت های خبری این استان منتشر شد، مهر تأییدی بر اخبار رسانه ها خورد. آیت الله غلامعلي صفايي بوشهري در خطبه هاي نمازجمعه هفته گذشته در واكنش به اظهارات اخير جانشين ستاد كل نيروهاي مسلح مبنی بر این که «ما عمده دریای جنوب را به دو استان بسیار ضعیف سپرده ایم»، گفته است: استان بوشهر جايگاه ويژه و اثر گذاري در تاريخ ايران و اسلام داشته و داردنام بوشهر چون خورشيدي در كنار خليج فارس مي درخشد. اين استان عالماني بزرگ، مرداني سلحشور و مردمي امتحان داده دارد ونماد سلحشوري ديني و مايه افتخار ايران و اسلام است. امام جمعه بوشهر در سخنانش يادآور شده است: اخيرا مطالبي در رسانه ها و خبرگزاري ها در مورد درياي جنوب ذكر شد كه در تماسي كه با سردار رشيد در ارتباط با صحبتهاي وي در مورد جنوب كشور داشتيم، وي لفظاً و كتباً از مردم بوشهر عذرخواهي كرد. وی همچنین گفته بود: اين مسئول اعلام كرده كه مباحثي در مورد فضاهاي زير ساختي و عمراني استان هاي ديگر مطرح كرده كه در درياي جنوب و درياي عمان هستند و منظورش بوشهر نبوده است. *** با استناد به گفته های امام جمعه بوشهر، پر واضح است که آنچه بیشتر به مصادیق «استان های بسیار ضعیف» مدنظر سردار رشید نزدیک است دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان می باشد. جالب توجه تر این که تاکنون خبری در خصوص واکنش به اظهارات سردار رشید از سوی مسوولین یا نمایندگان همسایه شرقی هرمزگان منتشر نشده است. واکنش های رسانه ها به اظهارات جانشین ستاد کل نیروهای مسلح در هرمزگان تا بدانجا ادامه یافت که نمایندگان پیشین و فعلی را به اظهار نظر ترغیب کرد. در ادامه واکنش ها، حجت الاسلام سید مصطفی ذوالقدر- نماینده اصلاح طلب هرمزگانی- اول هفته جاری (شنبه اول مردادماه) در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر، طرح جداسازی جاسک و پارسیان از هرمزگان را نشانه دلسوزی برای مردم این استان ندانسته و اظهار کرد: موضوع جداسازی بخشهایی از استان و الحاق آن به استانهای همجوار در دوره های مختلف از سوی افراد مطرح می شود اما هیچگاه نه مردم و نه نمایندگان مجلس با این طرح، موافق نبوده و حتی طرح آن را به شکل کنونی به صلاح نمی دانند. وی با تاکید بر اینکه نباید با دادن اینگونه نظریات که تحلیلی منطقی در پشت آن قرار ندارد سلامت روانی مردم را خدشه دار کرد، افزود: پارسیان و جاسک دو نقطه جدا ناشدنی از هرمزگان هستند و من یقین دارم حس هرمزگان دوستی در مردم این دو شهر بالا بوده و این اتفاق هیچگاه روی نخواهد داد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه باید ایده ها و طرح هایمان برای حل مشکلات شیلات، اشتغال و رونق اقتصادی این مناطق باشد، خاطرنشان کرد: فضای عمومی جامعه هرمزگان با این نظریه مخالف است و باید نهادهای متولی در این خصوص اظهارنظر می کردند. ذوالقدر عنوان کرد: پارسیان و جاسک دو نقطه استراتژیک از هرمزگان بوده که دارای قابلیتهای و توانمندیهای بسیاری هستند و این دو نقطه از شریانهای مهم اقتصادی استان بشمار می روند. این اظهارات سید مصطفی ذو القدر در حالی بیان می شود که پیش از این دو تن از نمایندگان استان-آشوری و جباری- و همچنین دو تن از نمایندگان سابق هرمزگان- معلمی پور و حسینی- نیز طی مصاحبه هایی دیدگاه ها و استدلالات خود را در مخالفت با پیشنهاد الحاق بخش های غربی و شرقی هرمزگان به کرمان و فارس بیان کرده بودند. اما موضوع قابل تأسف آنکه نماینده فعلی حوزه انتخابیه شرق هرمزگان که وکالت مردم جاسک را بر عهده دارد و بر اساس رویه انتقادی چند ماه اخیرش انتظار می رفت در چنین مواقع حساسی نیز مواضع شفاف خود را حتی زودتر از سایر نمایندگان اعلام دارد، تاکنون سکوت پیشه کرده و گویا هنوز عمق فاجعه را درک نکرده است آنچنانکه برای بازپس گیری معدن فاریاب رودان نیز عملکرد درخشانی نداشته است. علاوه بر وی از جمع نمایندگان بندرعباس در خانه ملت(!) تنها یک نفر به روال همیشگی خود موضعی نداشته که انتظاری بیش از این از آقای فرج زاده نمی توان داشت! همانگونه که پیشتر «هرمزگان نیوز» در گزارش خود با عنوان «تکمیل پازل استان فارس جنوبی با همراهی پارسیان» نسبت به موج اعتراض مردمی در واکنش به اظهارات تجزیه طلبانه سردار رشید هشدار داده بود، از اوایل مردادماه موج اعتراض خودجوش وبلاگ نویسان هرمزگانی و نخبگان دانشگاهی استان آغاز شده است که امیدواریم مدیریت عالی استان و ائمه جمعه که نقش بسیار کلیدی در حل این مناقشه دارند، از حرکت خودجوش مردمی عقب نمانند و به جای مذاکرات یا اجیاناً پیگیری های زیرپوستی، اقدامات عملی انجام شده از سوی خود را به اطلاع افکار عمومی برسانند تا حسرت های امروز در قبال موضوعاتی همچون معدن فاریاب و ... تکرار نشود! آنگونه که در ابتدای این گزارش آمد، عذرخواهی سردار رشید از مردم بوشهر تا حد زیادی به دلیل واکنش جدی آیت الله صفایی بوشهری به این موضوع بوده است که بر همین اساس، جامعه رسانه ای هرمزگان نیز از امام جمعه مردمدار بندرعباس انتظار دارد که علاوه بر حضور پررنگ خود در این عرصه، مسوولان ارشد استان را نیز از انفعال بیرون آورده تا عذر خواهی رسمی از هرمزگانی ها نیز محقق شده و از این پس نیز طرحهای تجزیه طلبانه اینچنینی باعث خوشحالی برخی همسایه های جنوبی ما نشود.
 
مینوی :
هرمزگانی ها همچنان منتظر باشید که سردار از شما عذر خواهی می کند . اونهایی که سردار را وادار به عذرخواهی کردند نمایندگان بوشهر بودند نه نمایندگان همیشه خواب هرمزگان . تا این بندگان خدا از خواب بیدار میشن پارسیان و جاسک بار سفر را بسته اند همچون معدن فاریاب رودان که جناب آقای هاشمی لطف کردند به هرمزگانیها و رودانی ها و آنرا به استان کرمان الحاق نمود . آیا کسی حرفی زد اگه خدای ناکرده حرفی بزنند شاید شاید به مرام بعضی ها خوش نیاید پس بهتر است خود را به بی خبری بزنید تا آبها از آسیاب بیفته . ما که از این نماینده های پرکار استان انتظاری نداریم آخه از بس تو مجلس سرشان شلوغ هست که وقتی برای این کارهای پیش پا افتاده طفلی ها ندارند . شما جناب آقای استاندار کاری بکنید که از این نماینده ها دودی بر نمی خیزد .
[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 10:48 ] [ مینووی ]

صبح ساحل، حوادث _ شاید ایثارگری عبدا... ژیان‌فر هرمزگانی در دیگر استان‌ها اتفاق می‌افتاد مثل داستان حماسه‌ای دهقان فداکار درکتاب‌های درسی نوشته می‌شد تا الگویی باشد به دیگر انسان‌ها.

این قهرمان داستان‌ ما، مردی 58 ساله و بزرگ اندیش بندرعباسی است که در مکتب خانواده‌ای بزرگ شده که به عنوان بانی (حسینه دوازده امام) بندرعباس، درس شهامت و ایثارگری و مهربانی آموخته است. دوسالی مانده بود تا عبدا... ژیان‌فر،کارمند اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان لحظات شیرین دوره بازنشستگی را بچشد و بدون دغدغه کارهای اداری، اوقاتش را به فراغت و استراحت بپردازد اما اجل مهلتش نداد. عبدالله در حالی تسلیم مرگ شد که به زندگی دو نوجوان زندگی دوباره‌ای بخشید. حادثه در یک چشم به هم زدنی رخ داد. دو نوجوان که با خنده و شادی به وسیله یک تکه یونولیت دل به دریا سپرده بودند یک دفعه صدای کمک خواهی آن‌ها به گوش عابران رسید. این کارمند فداکار با شنیدن فریادهای نوجوان، بی‌درنگ خود را به آنها به رساند لحظاتی بعد دو پسر بچه 13 و 15 ساله نجات یافتند اما مرد فداکار بندرعباسی نتوانست با امواج مقابله کند ....40 روز از مرگ ژیان‌فر گذشت،40 روزی که خانواده داغدار این مرد، فقط با نگاه کردن به قاب عکس او،کمی آرام می‌گیرند،40 روزی که فاطمه و زهرا 5 ساله، امیر حسین، هانیه و فاطمه 3 ساله سراغ پدر بزرگشان را می‌گیرند تا با آنها بازی کند،40 روز که خنده و شادی از منزل ژیان‌فر رخت بسته است جایش به کهنگی، اشک و ناله داده است. در این 40 روز کمتر کسی در شهر بندرعباس است که از رشادت و فداکاری مردی خبردار نشده باشند وبه خود نبالند که هنوز هستند افرادی با گذشت و فداکار که حاضرند از زندگی خود بگذارند تا برای دیگران شادی و حیات بیافزاید.   روز حادثه:  مژگان دختر این کارمند فداکار گفت:" آن روز مانند همیشه مرحوم پدرم عبدالله ژیانفر ساعت 5 و30 دقیقه صبح بعد از اقامه نماز، از خانه بیرون رفت و پس از رسیدن به بنیاد مسکن  با خودروی اداره، به دنبال  کارمندان رفت تا آنها را به محل کار برساند، بعد از انجام اولین سرویس،عده ای از همکاران زن را به سالن ورزشی حجاب رساند و تا  پیش از اتمام کار آنها، خود را به کنار ساحل اطراف شیلات رساند ومشغول دل سپردن به دریا وتماشای ساحل شدکه صدای جیغ چند نفر به گوشش رسید نگاهش به سمت دریا رفت و چشمانش به دو نوجوانی افتادکه در امواج پرتلاطم دریا دست و پا می‌زدند و درخواست کمک می‌کردند. آن مرد که همیشه و در همه حال یاری گر آدم های درمانده بود نمی توانست شاهد غرق شدن آن دو نوجوان  باشد به همین علت دوان دوان به آن سو  حرکت کرد.  عبدالله زیر لب خدا خدا می کرد که  بچه‌ها قبل از رسیدن او غرق نشوند.در حالیکه جمعیت زیادی در آن جا حضور داشتند پیراهنش را درآورد و خود را به دریا زد. لحظات دلهره‌آوری بود حاضران در ساحل،چشم از آنها بر نمی‌داشتند و لحظه دور شدن نوجوانان و مرد فداکار را می‌دیدند اما کاری از دستشان بر نمی‌آمد. عبدالله شنا کنان خود را به یکی از نوجوانان به نام محمد رساند و موفق شد او را به ساحل برساند و به سرعت به کمک آن یکی رفت، بهزاد 13 ساله سعی می‌کرد خود را در آب نگه دارد اما دیگر دست و پاهایش توان نداشتند، امواج او را به سمت خود می‌کشاند،در لحظات ناامیدی و اینکه رمقی برای فریاد زدن نداشت دستی را حس کرد که او را به سمت ساحل می‌کشاند.  دختر ژیان‌فر افزود:"خودم که در صحنه نبودم ولی از اطرافیان که حادثه را دیده اند شنیدم زمانی که پدرم،پسر13ساله را پیدا کرد واو را از غرق شدن نجات داد حالش بد شد و به زحمت آن پسر را  به سمت ساحل می کشاند که در همان موقع، سرنشین قایق صیادی با شنیدن فریادهای حاضران، به طرف آن دو آمد و پسر بدحال به داخل شناور کشاند اما پدرم موفق نشده بود  خود را از  امواج دریا رهایی دهد..."  ناظران حادثه با دیدن این اتفاق،بلافاصله  اورژانس 115 را مطلع کردند. محمد 15 ساله که اولین نفری بود توسط عبدالله ژیان فر نجات یافته بود با دیدن غرق شدن آن ناجی، اشک در چشمانش جاری شد و با حالت بغض زیر لب زمزمه می کرد:" چرا من و بهزاد حرفهای خانواده مان را گوش نکردیم که در این هوا نباید به دریا برویم چرا؟ چرا باید چنین کاری کردیم؟"بهزاد در این حادثه که دچار مشکل تنفسی حاد شده بود راهی بیمارستان شد و ندید که ناجی اش دنیا را وداع نمود تا او و پسرخاله اش سالیان سال در این کره زمین زندگی کنند اما حالا با گذشت این 40روز از ماجرا، بهزاد خود را مقصر حادثه می داند و با یادآوری آن روز اشک می ریزد و افسوس می خورد که با یک اشتباه، مرد بزرگواری از این دنیا رفت. مژگان ژیان‌فرکه معلم کلاس اول ابتدایی مدرسه شهید سنایی  بندرعباس است گفت: "آن روز چرا کسی نبود که پدرم را نجات دهد اگر اکیپ امداد و نجات سر صحنه بودند حتما از مرگ نجات می‌یافت کاش گروه های امداد و نجات در آنجا حضور داشتند". دختر این مرحوم تا به این قسمت از صحبتش ‌رسید صدایش ‌لرزید و  گریه کرد باورش نمی شد که پدرش را از دست داده است.  حضور اکیپ اورژانس در محل حادثه   اکیپ اورژانس کمتر از یک دقیقه پس از اطلاع از این حادثه توسط شهروندان، به محل حادثه به راه افتادند. دکتر سید کمال حسینیان رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی هرمزگان گفت:" ساعت 7 و 39 دقیقه  این حادثه به مرکز اطلاع داده شده و اکیپ اورژانس کمتر از یک دقیقه آماده و به سمت محل حادثه حرکت کردند اما به علت عدم اطلاع درست از محل وقوع، اکیپ به پشت استانداری اعزام شدند ولی در آن جا سوژه مورد نظر را نیافتند تا آنکه 10 دقیقه بعد،محل مورد نظر را یافتند و بر سر بالین نوجوان 13 ساله که مشکل تنفسی حاد داشت حاضر شدند.آنها پس از اقدامات اکسیژن درمانی او را به بیمارستان شهید محمدی انتقال دادند". جسد عبدالله ژیان‌فر که به سطح آب امده بود با کمک حاضران در محل به اسکله آورده شد و پزشک اورژانس پس از رویت جسد و عدم علائم بالینی، مرگ او را تایید کرد. این مقام مسوول از هموطنان خواست در زمان وقوع حادثه حتما محل دقیق آنجا را به  اورژانس 115 استان اطلاع دهند تا از دیر رسیدن اکیپ بر بالین حادثه دیدگان جلوگیری شود.   مسوولان آتش نشانی چه گفتند؟  علی جنگی معاون عملیاتی سازمان آتش‌نشانی بندرعباس در خصوص این اتفاق تصریح می‌کند:" آن روز هیچ تماسی با مرکز مبنی بر وقوع این حادثه برقرار نشده بود و اگر  فردی تماس می گرفت حتما اکیپ امداد و نجات سریع خود را به محل می‌رساند".   چند ساعت بعد از حادثه دختر مرحوم ژیان‌فراظهار داشت: "ساعت 9 و 30 دقیقه صبح همان روز یکی از آشنایان به منزل تماس گرفت و سراغ برادرم (محمد امین 26 ساله) که همکار پدرم هم بود را گرفت و مدعی شد شنیده است محمد امین کنار ساحل  به سر وصورتش می‌کوبد و گریه زاری می کند اما من با کمال تعجب به او فهماندم که محمد امین الان محل کارش است و او به خاطر این که ما نگران نشویم وانمود کرد این خبر را دیشب شنیده است، اصلا به فکرم خطور نکرد که این اتفاق در زندگی ما رخ داده است چون دیشب برادرم خانه بود". وی تصریح کرد:"با شنیدن سخنان آن آشنا، دلشوره‌ای عجیب سراغم آمد زنگ زدم به گوشی محمد امین، ولی جواب نمی داد بلافاصله شماره همراه پدرم را گرفتم اما او هم جواب نمی‌داد دلشوره‌ام بیشتر شد به دوست صمیمی پدرم زنگ زدم او به من اطمینان داد که حال  محمد امین و پدر خوب است و هر دو رفتند برای ماموریت کاری".  مژگان دو قلوهای 5 ساله‌اش را بغل کرد و می‌خواست که با بازی کردن با آنها، کمی از  دلهره‌اش بکاهد اما نتوانست وپس از چند دقیقه دوباره به تلفن همراه محمدامین زنگ زد و این بار صدای ناآشنای پشت خط بود و خود را همکار برادرش معرفی کرد و بیان داشت که محمدامین حالش خوب نیست یکی از اعضاء خانواده بیاید اداره او را به مرکز درمانی  برساند. مژگان به برادر بزرگش محمد رضا تماس گرفت و ماجرا را به او تعریف کرد.   لحظات سخت شنیدن خبر تلخ و باور نکردنی آنها منتظر شنیدن خبری بودند تا آنکه خبر تلخ را از زبان محمد امین شنیدند. محمد امین ژیان فر گفت:"در محل کارم مشغول انجام وظایفم بودم که با شنیدن صدای زنگ تلفن همراهم به خودم آمد،یکی از آشنایان بود و گفت پدرت جان دو نفر را نجات داده اما  خودش حالش بد شده  است. با سرعت به همراه همکارم به محل موردنظر حرکت کردم در مسیر فقط دعا می کردم که اتفاقی برای پدرم نیامده باشد تا اینکه با دیدن آمبولانس و ترافیک عظیمی در محل، نگران شدم نمی توانستم پشت ترافیک بمانم به همین علت خودرو را رها و از همکارم خواستم خودرو را به محل بیاورد".  او با سرعت خود را  از لابلای خودروها رد کرد و جمعیت حاضر را کنار زد و به دنبال پدر گشت اما اثری از مرد 58 ساله نبود، دست و پاهایش شروع به لرزیدن کرد در آمبولانس با دیدن جسد پدر از حال رفت ....  کار خوب "ذوالقدر" و"لقمانی" عبدالله ژیان‌فر بدون هیچ چشمداشتی تنها برای حس انسان دوستانه جان خود را به خطر انداخت اما مسوولان استانی به جز سید مصطفی ذوالقدرنماینده مردم بندرعباس ، قشم ، حاجی اباد ، ابوموسی و بندرخمیر و  لقمانی رییس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پس از گذشت این مدت برای حس همدردی با خانواده و تسلای بازماندگان،حتی یک بار به سمت منزل ژیان‌فر نرفتند و یاد آن مرحوم را گرامی بدارند.

مینوی :

وب سایت مینوی این ضایعه درد ناک را به خانواده شادروان ژیانفر و تمامی هرمزگانی ها تسلیت می گوید .

اما اگه به عمق ماجرا بیندیشیم هر چند عبداله  به لحاظ حس انسان دوستی دست به کاری بزرگ که این زمانه کمتر کسی آنرا انجام می دهد زده و جای تقدیر و تشکر دارد اما از کنار این موضوع که منجر به یتیم و بی سرپرست شدن فرزندان و خانواده این مرحوم شده  نباید به راحتی گذشت . هر چند عبداله انجام دادن  این عمل خداپسندانه را بعنوان وظیفه دینی خود دانسته اما آیا وظیفه عبداله بود که برای نجات جان این دو نوجوان به درون آب برود آیا نباید نیروهای امداد و نجات غریق در نقاط بحرانی مستقر شوند تا در موقع بروز خطر به کمک مردم بروند نیروهایی که آموزش دیده اند و برای اینکار حقوق می گیرند . شهرداری بندرعباس چگونه می تواند جای خالی پدر را برای فرزندان عبداله پر کند . اگر این اتفاق را به حساب تقدیر نذارن .

[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 9:5 ] [ مینووی ]

صبح ساحل، سیاسی _ نماینده مردم هرمزگان در مجلس گفت: جداسازی جاسک و پارسیان دلسوزی برای مردم این استان نیست. حجت الاسلام سید مصطفی ذوالقدر بیان داشت: موضوع جداسازی بخشهای از هرمزگان و الحاق آن به استانهای همجوار در دوره های مختلف از سوی افراد مطرح می شود اما هیچگاه نه مردم و نه نمایندگان مجلس با این طرح، موافق نبوده و حتی طرح آن را به شکل کنونی به صلاح نمی دانند. وی افزود: پارسیان و جاسک دو نقطه جدا ناشدنی از هرمزگان است و من یقین دارم حس هرمزگان دوستی در مردم این دو شهر بالا بوده و این اتفاق هیچگاه روی نخواهد داد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه باید ایده ها و طرح هایمان برای حل مشکلات شیلات، اشتغال و رونق اقتصادی این مناطق باشد، اظهارداشت: فضای عمومی جامعه هرمزگان با این نظریه مخالف است و باید نهادهای متوای در این خصوص اظهارنظر می کردند. حجت الاسلام ذوالقدر عنوان کرد: پارسیان و جاسک دو نقطه استراتژیک از هرمزگان بوده که دارای قابلیتهای و توانمندیهای بسیاری هستند و این دو نقطه از شریانهای مهم اقتصادی هرمزگان بشکار می روند.


 
[ دوشنبه سوم مرداد 1390 ] [ 8:47 ] [ مینووی ]
صنايع دستي وسفالگري ميناب حمايت مي شوند      
 

فرماندار ميناب ازتوابع هرمزگان گفت: از هنرمندان صنايع دستي و به خصوص سفاگري اين شهرستان حمايت مي شود. به گزارش روابط عهمومی فرمانداری میناب ؛مسعود قانعي فرد هنگام بازديد از كارگاههاي سفال سازي روستاي ' شهوار قدیم ' ازتوابع بخش مركزي اين شهرستان از مسوولان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان خواست توجه بيشتري به اين منطقه داشته باشند.
وي ازروستاي 'شهوار قديم' در بخش مركزي ميناب بعنوان مهد صنايع دستي وسفالگري نام برد و خواستار حمايت و تقويت هنرمندان اين منطقه شد.
قانعي فرد بيان داشت: در صورت حمايت جدي و كمك به بهسازي و بازسازي كارگاههاي صنايع دستي وسفالگري مي توان براي تعداد بيشتري از جوانان جوياي كار ساكن روستاي شهوار و اطراف آن شغل ايجاد كرد.
فرماندار ميناب قدمت صنايع دستي به خصوص سفالگري را در روستاي شهوار قديم ميناب نزديك به يك قرن عنوان كرد و گفت: مي طلبد كه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان هرمزگان توجه ويژه اي به مردم پاك، زحمتكش و بي رياي'شهورا قديم' كه شغل اصلي آنان باغداري و سفالگري است داشته باشند.
روستاي شهوار قديم كه شش شهيد نيز تقديم اين نظام كرده با سه هزار نفر جمعيت درپنج كيلومتري غرب ميناب قرار دارد.
سه شنبه, 28 تیر 1390 09:06

 

مينوي : جناب آقاي فرماندار  فكر مي كنم  ساخت جهله و شکل و طرح چرخهای سفالگری در شهوار مربوط به حدود 3 هزار سال قبل از ميلاد است.  نه يك قرن هم اكنون سن اكثر استادكاران كه هنوز عمرشان به دنياست نزديك صد ساله .

استاد ابراهيم حسيني - استاد گنجعلي رحيمي - استاد صادق رحيمي نيا - استاد غلامرضا فردناز - استاد احمد رحيمي - استاد علي رحيمي كرت - استاد علي رحيمي حيدر - استاد علي رحيمي حسين - استاد عبدالله رحيمي حسين افرادي هستند كه عمرشان را در راه اعتلاي فرهنگ صنايع دستي گذاشتند و الان با تحمل هزاران درد و رنج هيچ ارگان و نهاد حمايتي از آنها حمايت نمي كنند .  

[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 13:55 ] [ مینووی ]

رودان كه روزگاري 40 درصد ليموي كشور و دو درصد توليد جهاني را به خود اختصاص داده بود اكنون گرفتار بيماري جاروي جادوگر است، جارويي كه مركبات كشاورزان را جادو كرده است.

ليمو ترش رودان و ميناب كه قبل از گرفتار شدن در دام بيماري جاروي جادوگر به عنوان ليموي مرغوب، صادرات آن از كشور ارزش افزوده فراواني داشت امروز همچون بيماري نحيف و بي جان سراغي از او گرفته نمي شود و بنادر كشور ديگر شاهد صادرات ليموي مرغوب و درجه يك شهرستانهاي رودان و ميناب نيستند.
بيماريي كه به گفته نماينده كشاورزان هرمزگان در خانه كشاورز ايران قرنطينه اي است و دولت بايد بر اساس ماده 10 قانون حفظ نباتات 100 درصد خسارت وارده به باغداران را جبران نمايد، اما اين بيماري هم اكنون بلاي بي درمان كشاورزان شده و خسارتهاي جبران ناپذيري را به آنها وارد كرده است اما باغداران خسارت ديده، كمكهاي دولت را بسيار ناچيز دانسته و به نوع حمايتهاي دولت انتقاد دارند.

وي خاطرنشان كرد: مستنداتي داريم كه وزارت جهاد كشاورزي پذيرفته اين بيماري قرنطينه اي است و اوايل، حدود 175ميليون تومان خسارت هم به باغداران روداني پرداخت شد اما وقتي رقم پرداختي بالاتر رفت و آلودگي باغات بيشتر شد خسارات پرداخت نشد.

نماينده كشاورزان هرمزگان در تشكل خانه كشاورز ايران آينده كشاورزي و باغداري در رودان و ميناب را بسيار مبهم دانست و افزود: شيوع اين بيماري و بيماري گرينينگ آلودگي مركبات و ليموترش را گسترش داده است و از طرف ديگر وزارت جهاد كشاورزي هم برنامه موثري براي رفع اين مشكلات ندارد، كشاورز و باغدار هر شب با اضطراب سر به بالين مي گذارد.

وي بيان داشت: كشاورزان ليمو كار تغذيه، درآمد، پس انداز، آرامش، تسلط بر توليد ندارند و نسبت هزينه و فايده در بخش كشاورزي قابل قياس نيست.
[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 13:24 ] [ مینووی ]

مسئولین استان های جنوبی ( کرمان - هرمزگان - جنوب فارس - سیستان - بوشهر - خوزستان)  به داد کشاورزان و باغداران جنوبی  برسید.

تا چند سال دیگه اثری از باغ‌های لیموترش کشور نخواهید دید.» این اظهارنظر درباره کشوری که مقام ششم تولید لیمو ترش در جهان را به ‌خود اختصاص داده است باورکردنی نیست، اما این جمله‌ای است که این روزها می‌توانید از زبان بیشتر باغداران در مناطق جنوبی کشور بشنوید.

آلودگی درختان لیموترش به بیماری جاروی جادوگر (جاروک) که در چند سال اخیر دامنگیر کشور شده است هنوز با شدت نگران‌کننده‌ای ادامه دارد. با این‌که این آفت تاکنون بخش بزرگی از درختان لیموترش کشور در استان‌های کرمان، فارس و هرمزگان را نابود کرده، هنوز راه‌حل مناسبی برای رفع یا مهار آن پیدا نشده است.

باغداران مینابی در سال 1367 برای نخستین‌بار در کشور با موردی از بیماری لیموترش به‌نام «جاروک» برخورد کردند، با این‌حال هرگز کسی تصور نمی‌کرد این بیماری بتواند رفته‌رفته در باغ‌های لیموترش کشور شیوع یابد. اما اکنون با گذشت بیش از 20 سال از آن زمان کارشناسان بخش کشاورزی اتفاق نظر دارند که با توجه به خسارت وارده شده در سال های اخیر و پیش‌بینی گسترش بیماری «جاروک لیموترش» درصورتی که به این موضوع به‌طور جدی و مستمر پرداخته نشود، در یک دهه آینده میزان درآمد حاصل از باغ‌های لیموترش در جنوب کشور به صفر نزدیک خواهد شد و این به آن معناست که اقتصاد کشاورزی در بسیاری از نقاط استان‌های هرمزگان، فارس و کرمان با خطر جدی روبه‌رو می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان در این باره می‌گوید: « نزدیک به یک دهه است که باغ‌های لیمو در مناطق لیمو خیز کرمان به بیماری جاروک مبتلا شده‌اند و اکنون شاهد مرگ تدریجی درختان این باغ‌ها هستیم به‌طوری که امسال ۷۰درصد باغ‌های لیمو در کرمان از بین رفته است.»

به گفته مجید درینی، حدود 24میلیارد تومان به کشاورزان این بخش خسارت وارد شده که منطقه منوجان از شهرستان‌های مناطق جنوبی استان بیشترین خسارت را از آفت جاروک دیده است.

جایگاه ایران در تولید لیمو‌ترش

لیموترش یکی از محصولات مهم و اقتصادی باغی در جنوب کشور است که براساس آمار سازمان جهانی غذا و خواربار (فائو)، ایران در تولید آن مقام ششم جهانی را دارد. سهم ایران در بازار جهانی لیموترش نیز حدود ۴۰ درصد است. جیرفت و کهنوج در کرمان و بخش‌هایی در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس از مناطق اصلی کشت این محصول در کشور محسوب می‌شود.

جاروک وارد شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از جاروک به‌عنوان سرطان مرکبات یاد می‌کند و درباره تاریخچه این بیماری می‌گوید: «این بیماری نخستین‌بار در سال ۱۹۸۶ در عمان دیده شد و در مدت ۲۰ سال، ۹۵ درصد باغ‌های لیموترش آن کشور را نابود کرد. در ایران هم بروز این بیماری در سال ۱۳67 در نیک‌شهر سیستان و بلوچستان، سپس در سال 77 در میناب هرمزگان و پس از آن در مناطق جنوبی کرمان گزارش شد.»


امحای درختان

زمان مبتلا کردن یا نفوذ عامل بیماری جاروک تا بروز آن از ۶ تا ۱۴ ماه طول می‌کشد و در ۴ تا ۵ سال بعد درخت آلوده به‌طور کلی خشک می‌شود. از این‌رو اکنون برای کنترل این بیماری حذف درختان آلوده به باغداران لیموترش توصیه شده است
۵5 طرح تحقیقاتی برای مبارزه

«۵۵ طرح تحقیقاتی برای مبارزه با بیماری جاروک لیموترش تعریف شده است.» این گفته رئیس پژوهشکده بیولوژیک کشور در نشست با استاندار کرمان درباره جاروک جادوگر لیموترش است.

به اعتقاد خیام نکویی، بسیاری از محصولات از جمله لیموترش با کمک گرفتن از علم ژنتیک باید مقاوم‌سازی‌ شود. وی سطح زیرکشت لیموترش در کشور را ۴۱ هزار هکتار اعلام می‌کند و می‌افزاید: «تا ماه آینده برای جنوب کرمان بسته ویژه‌ای برای مبارزه با آفت جاروک جادوگر ارائه می‌شود.» حال باید منتظر ماند و دید آیا مبارزه ژنتیک می‌تواند باعث مهار این بیماری شود یا همچنان امحای درختان آلوده راه پیش‌روی باغداران باقی می‌ماند؟

[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 13:14 ] [ مینووی ]
سیاست های کلی اشتغال از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد (۱۳۹۰/۰۴/۲۸ - ۱۷:۱۴)
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، سیاستهای کلی اشتغال را پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین کردند.
متن سیاستهای کلی اشتغال که به رؤسای قوای سه گانه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر شورای نگهبان ابلاغ شده، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
سیاستهای کلی اشتغال
1ـ ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و استفاده از تولیدات داخلی به عنوان ارزش اسلامی و ملی با بهره گیری از نظام آموزشی و تبلیغی کشور.
2ـ آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای بازار کار(فعلی و آتی) و ارتقاء توان کارآفرینی با مسؤولیت نظام آموزشی کشور(آموزش و پرورش، آموزش فنی و حرفه ای و آموزش عالی) و توأم کردن آموزش و مهارت و جلب همکاری بنگاه های اقتصادی جهت استفاده از ظرفیت آنها.
3ـ ایجاد فرصت های شغلی پایدار با تأکید بر استفاده از توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان و آینده نگری نسبت به تحولات آنها در سطح ملی و جهانی.
4ـ ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار.
5ـ بهبود محیط کسب و کار و ارتقاء شاخص های آن (محیط سیاسی، فرهنگی و قضایی و محیط اقتصاد کلان، بازار کار، مالیات ها و زیر ساخت ها) و حمایت از بخش های خصوصی و تعاونی و رقابت از راه اصلاح قوانین، مقررات و رویه های ذیربط در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
6ـ جذب فناوری، سرمایه و منابع مالی، مبادله نیروی کار و دسترسی به بازارهای خارجی کالا و خدمات از طریق تعامل مؤثر و سازنده با کشورها، سازمان ها و ترتیبات منطقه ای و جهانی.
7ـ هماهنگ سازی و پایداری سیاست های پولی، مالی، ارزی و تجاری و تنظیم بازارهای اقتصادی در جهت کاهش نرخ بیکاری توأم با ارتقاء بهره وری عوامل تولید و افزایش تولید.
8ـ توجه بیشتر در پرداخت یارانه ها به حمایت از سرمایه گذاری، تولید و اشتغال مولد در بخش های خصوصی و تعاونی.
9ـ گسترش و استفاده بهینه از ظرفیت های اقتصادی دارای مزیت مانند: گردشگری و   حق گذر(ترانزیت).
10ـ حمایت از تأسیس و توسعه صندوق های شراکت در سرمایه برای تجاری سازی    ایده ها و پشتیبانی از شرکت های نوپا، کوچک و نوآور.
11ـ برقراری حمایت های مؤثر از بیکاران برای افزایش توانمندی های آنان در جهت دسترسی آنها به اشتغال پایدار.
12ـ توجه ویژه به کاهش نرخ بیکاری استان های بالاتر از متوسط کشور.
13ـ رعایت تناسب بین افزایش دستمزدها و بهره وری نیروی کار.

سیدعلی خامنه ای
28/تیرماه/1390
[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 12:56 ] [ مینووی ]
استاندار هرمزگان : توانمندي جوانان هرمزگاني بايد بكار گرفته شود
بندرعباس- استاندارهرمزگان گفت: جوانان هرمزگاني داراي ظرفيتها و توانمندي هاي فراواني هستند كه با استفاده از فكر و توان آنان در كنار تجربه پيشكسوتان، مي توان كارهاي بزرگي انجام داد.
به گزارش ايرنا حسين هاشمي تختي سه شنبه در مراسم تجليل از جوانان برتر هرمزگان افزود: جوانان در پيروزي، ثبات و بقاي انقلاب اسلامي پرچمدار بوده و هستند.
وي ادامه داد: نمونه بارز اعتماد و استفاده از توان جوانان در سرنگوني رژيم پهلوي وستم شاهي و هشت سال دفاع مقدس است ،كه توسط امام خميني (ره ) صورت گرفت.
وي با بيان اينكه امروز نيز از اين ظرفيت بايد به خوبي استفاده شود، اظهارداشت : اينكه گفته مي شود از ظرفيت هاي جوانان در مسير اهداف نظام سازماني استفاده شود به معناي اين نيست كه جوانان از تجربيات بزرگان خود استفاده نكنند بلكه اين دو موضوع مكمل همديگر در رسيدن به اهداف اصلي آن سازمان است.
نماينده عالي دولت در هرمزگان هدف از تجليل جوانان برتر را نشان دادن انجام وظيفه مسوولان در قبال جوانان ممتاز و نخبگان ، شناساندن نخبگان استان به كشور ،تزريق روحيه نشاط و شادابي و معرفي الگوي هاي برگزيده به ديگر جوانان عنوان كرد.
وي تصريح كرد: جوان براي اينكه در تلاطم هاي روزگار بتواند ثابت قدم و محكم در مسير حق پيش برود بايد از مسير ولايت حركت كند.
استاندار هرمزگان با بيان اينكه قرار گرفتن جوانان در مسير تحصيل ،تهذيب و ورزش از انتظارات مقام معظم رهبري است، اظهار داشت: از جوانان انتظار مي رود اين سه ويژگي را در كنار يگديگر براي دست يافتن به قله هاي رفيع در عرصه هاي فرهنگي،علمي،ورزشي و اجتماعي بكار گيرند.
در پايان اين مراسم از 38 نفر از جوانان برتر سال 90 استان هرمزگان در زمينه هاي ورزشي،علمي ،مهارتي ،هنري ،ادبي تجليل شد
[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 12:48 ] [ مینووی ]
بندرعباس-مديركل زندانهاي هرمزگان و قائم مقام ستاد ديه استان گفت: از ابتداي سالجاري تاكنون 92 زنداني ديه و جرايم غيرعمد از زندانهاي استان آزاد شدند.
موسي احمدي روز شنبه در گفت وگو با ايرنا، بدهي اين افراد را 27 ميليارد و 813 ميليون ريال اعلام كرد.
وي بيان داشت: از اين ميزان بيش از هشت ميليارد ريال از شاكيان تخفيف گرفته شده و بيش از شش ميليارد ريال نيز تسهيلات بلاعوض به مددجويان پرداخت شده است.
مديركل زندانهاي هرمزگان با اشموسي احمدي روز شنبه در گفت وگو با ايرنا، بدهي اين افراد را 27 ميليارد و 813 ميليون ريال اعلام كرد.
وي بيان داشت: از اين ميزان بيش از هشت ميليارد ريال از شاكيان تخفيف گرفته شده و بيش از شش ميليارد ريال نيز تسهيلات بلاعوض به مددجويان پرداخت شده است.
مديركل زندانهاي هرمزگان با اشاره به اينكه هم اكنون 45 زنداني ديه با بدهي بيش از 21 ميليارد ريال در زندانهاي استان بسر مي برند، اظهارداشت: طبق سال هاي گذشته درماه مبارك رمضان امسال براي آزادي اين تعداد زنداني نيز جشن گلريزان برگزار مي شود.
احمدي گفت: اين جشن در همه شهرستان هاي استان برگزار مي شود و در بندرعباس از 23 مرداد همزمان با 14 رمضان آغاز و تاشش شهريور مصادف با 28 رمضان در بندرخمير به پايان مي رسد.
وي جشن گلريزان را فرصتي مناسب براي جلب مشاركت هاي مردمي و خيران نيكوكار عنوان كرد و بيان داشت: اين جشن حركت خداپسندانه اي است كه زمينه آزادي زندانيان ديه در بند را فراهم مي كند.
قائم مقام ستادديه استان، خواستار اطلاع رساني رسانه ها براي فرهنگ سازي اين اقدام خيرخواهانه شد.اره به اينكه هم اكنون 45 زنداني ديه با بدهي بيش از 21 ميليارد ريال در زندانهاي استان بسر مي برند، اظهارداشت: طبق سال هاي گذشته درماه مبارك رمضان امسال براي آزادي اين تعداد زنداني نيز جشن گلريزان برگزار مي شود.
احمدي گفت: اين جشن در همه شهرستان هاي استان برگزار مي شود و در بندرعباس از 23 مرداد همزمان با 14 رمضان آغاز و تاشش شهريور مصادف با 28 رمضان در بندرخمير به پايان مي رسد.
وي جشن گلريزان را فرصتي مناسب براي جلب مشاركت هاي مردمي و خيران نيكوكار عنوان كرد و بيان داشت: اين جشن حركت خداپسندانه اي است كه زمينه آزادي زندانيان ديه در بند را فراهم مي كند.
قائم مقام ستادديه استان، خواستار اطلاع رساني رسانه ها براي فرهنگ سازي اين اقدام خيرخواهانه شد.
[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 12:46 ] [ مینووی ]

 استاندار هرمزگان از رييس جمهوري لوح تقدير گرفت

بندرعباس - استاندار هرمزگان به پاس حمايت همه جانبه از فعاليت هاي كانون هاي فرهنگي هنري مساجد استان در حوزه هاي عمراني، فرهنگي و علمي به ويژه برگزاري جشنواره قرآني مدهامتان از سوي رييس جمهوري تقدير شد.

به گزارش ايرنا به نقل از نمابر روز چهارشنبه روابط عمومي دبيرخانه كانونهاي مساجد استان ،استاندار هرمزگان در مراسمي كه روز گذشته در تالار وزارت كشور در تهران برگزار شد لوح تقدير خود را از دكتر محمود احمدي نژاد دريافت كرد.
همچنين در اين مراسم از ابراهيم ذاكري ،مديرمسوول كانون فرهنگي هنري امام المنتظر(عج)روستاي كردر شهرستان ميناب نيز به جهت ابتكار عمل اين كانون در برپايي جشنواره مردمي 'فرهنگي هنري ،ورزشي آسمان هشتم ' از سوي رييس جمهور تقدير شد.
اين مراسم با حضور آيت الله ابوالقاسم خزعلي ،سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و 400نفر از اعضاي كانون هاي فرهنگي هنري سراسر كشور ديگر مديران كشوري برگزار شد.
در اين ديدار 120نفر از فعالان فرهنگي مساجد هرمزگان به همراه انوشيروان پيشدار سرپرست اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي و حجت الاسلام احمد پهلواني مسوول دبيرخانه كانونهاي مساجد هرمزگان حضور داشتند.

[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 12:44 ] [ مینووی ]
بوی گل محمدی

به شهر ما خوش امدی

 

[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 12:34 ] [ مینووی ]
سفر رهبر فرزانه انقلاب به هرمزگان نشانه توجه ويژه به نظاميان و خانواده هاي آن است
بندرعباس - نماينده ولي فقيه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس با اشاره به سفر هفته آينده رهبر فرزانه انقلاب به استان هرمزگان گفت: در اين سفر نظاميان و خانواده هاي آنان از سوي مقام معظم رهبري مورد تفقد قرار مي گيرند، كه اين امر نشان دهنده توجه ويژه معظم له ،به اين بخش هاست.

 

به گزارش ايرنا،آيت الله غلامعلي نعيم آبادي در نماز اين هفته بندرعباس افزود:اين سفر علاوه بر بركاتي كه براي نظاميان و خانواده هاي ديدار كننده با ايشان دارد،موجب تزريق روح معنويت و خير و بركت براي كل جامعه اسلامي و به ويژه مردم هرمزگان خواهد بود.
نماينده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان ،اين سفر را سومين سفر حضرت آيت الله خامنه اي به استان هرمزگان دانست و خاطرنشان كرد:تاكيد رهبر بزرگوار انقلاب به انجام اين سفر در فصل تابستان به گرمترين نقطه ايران گوياي دقت نظر ايشان نسبت به جزييات است.
آيت الله نعيم آبادي يادآور شد:رهبر فرزانه انقلاب در اين سفر به جز ديدار با نظاميان و خانواده هاي آنان ديدار ديگري ندارند.
آيت الله نعيم آبادي در بخش ديگري از خطبه هاي نماز جمعه پرهيز از تضعيف جايگاه نماز جمعه را امري ضروري معرفي و اضافه كرد:حتي اگر فردي با حجت شرعي به اين نتيجه شخصي رسيد كه امام جمعه عادل نيست حق ندارد اين نتيجه گيري را بين ديگران منتشر كند و تنها خود فرد حق دارد كه در نماز جمعه شركت نكند.
خطيب جمعه بندرعباس با انتقاد از كساني كه به گفته وي با كج سليقگي بر عليه نماز جمعه جوسازي كرده و آن را تضعيف مي كنند تصريح كرد: اين جايگاه (نماز جمعه ) از سنگرهاي آبرومند و مهم نظام اسلامي است.
آيت الله نعيم آبادي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با استناد به احاديث و روايات ديني شهر قم را از كانون هاي بزرگ جهان اسلام اعلام كرد و يادآور شد:رسالت قم و حوزه علميه آن فراتر از ايران و حتي جهان اسلام است و روزي خواهد رسيد كه مردم جهان پيام قم را خواهند شنيد.
وي با محكوم كردن اقدامات وهابيت در حمله به اين پايگاه مهم معنوي اظهار داشت:هر چقدر ترور و وحشيگري در جهان بيشتر شود ، رويگرداني و انزجار مردم از وهابيت بيشتر شده و در مقابل آن اقبال عمومي نسبت به قم افزايش مي يابد .
[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 12:29 ] [ مینووی ]

صبح ساحل، شهرستانها _ فرمانده انتظامی شهرستان میناب از توقیف یک خودرو سواری پژو 405 و کشف 47 هزار و 200 عدد آمپول روانگردان خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، سرهنگ علی اکبری در تشریح موضوع اظهار داشت: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان میناب با انجام کار اطلاعاتی و همکاری خوب مردمی از ورود یک محموله سنگین آمپول‌های روانگردان مطلع و پس از بررسی صحت و سقم موضوع به محل و مسیر حرکت خودرو در منطقه هشتبندی اعزام شدند. وی افزود: ماموران حین گشت‌زنی نامحسوس در محل و اجرای طرح مهار یکدستگاه خودرو پژو 405 نقره‌ای برانندگی (فریدون- ر) که در باغات لیمو در منطقه هشتبندی محموله را بارگیری نموده و قصد انتقال به میناب را داشت شناسایی و پس از تعقیب و گریز مسیر طولانی خودرو متوقف، راننده را دستگیر و در بازرسی از خودرو 47 هزار و 200 آمپول روانگردان تمجیزک و نورجیزک که بطرز ماهرانه‌ای در خودرو جاسازی شده بود را کشف کردند. سرهنگ اکبری تصریح کرد: خودرو به همراه متهم و آمپول‌های مکشوفه جهت سیر مراحل قانونی به پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان منتقل شدند. 

[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 8:33 ] [ مینووی ]

صبح ساحل، حوادث _ عامل جنایت دختر بچه پنج ساله، با حکم شعبه اول دادگاه کیفری استان و تائید شعبه 32 دیوانعالی کشور و تنفیذ آن توسط ریاست قوه قضاییه ،سحرگاه چهارشنبه گذشته به دار مجازات آویخته شد.   زینب 5 ساله قربانی هوس‌های شیطانی داماد جوان جوان شد. این تیتر صفحه حوادث شماره 1922، 8 آبان 87 روزنامه صبح ساحل بود که حکایت از آن داشت جوان 22ساله ای به نام "ق-ک"خواهر زنش را مورد نیت شوم خود قرار داده  و پس از مرگ این کودک، آن را در باغی دفن کرده بود. وی پس از چند روز به تله پلیس افتاد و به این جنایت اعتراف کرد.  بیستم مهر ماه سال 87، مردی با مراجعه به پاسگاه روستای مهرغان  توابع بخش مرکزی میناب ادعا کرد که داماش به نام "ق-ک"، دختر 5 ساله اش به زینب را به بهانه بردن به خانه اش، تاکنون او را منزل نیاورده است. ماموران با اعلام شکایت این مرد،"ق-ک" رابه پاسگاه احضار کردند.  وی در بازجویی اولیه این طور بیان کرد که چند روز قبل که زینب را سوار بر موتورسیکلت خود کرده و می خواسته بنزین بزند نرسیده به پمپ بنزین، زینب از ترک موتور سیکلت به زمین افتاد، او مرده بود از ترس سریع جنازه را در باغ لیمو در شهر تخت که در آن جا کار می کرد برد ودفن کرد. ماموران نیز پس از اقرار متهم به محل مورد نظر رفتند و جسد را داخل گونی از زیر خاک یافتند.  پرونده این حادثه به شعبه 2 بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس ارجاع شد. متهم در مقابل جاوید امانی بازپرس ویژه قتل پس از ضد و نقیض هایی پی برد که جز حقیقت راه دیگری ندارد اعتراف نمود و اظهار داشت: "زینب که منزل پدریش در  روستای مهرغان است اکثر اوقات با ما زندگی می کرد چون همسرم باردار است و اغلب که من برای آبیاری در شهر تخت می‌رفتم و او تنها بود، زینب نزد او می‌ماند. گاهی نیز زینب همراه من به باغ می‌آمد. روز حادثه این دختر بچه را از منزل پدرش سوار بر موتورسیکلت به محل کار خودم در باغ لیمو بردم که پس از آبیاری او را نزد همسرم ببرم، شب را در موتور خانه باغ سپری می کردیم. در یک لحظه شیطان به جلدم آمد و او را مورد آزار و اذیت شیطانی خود قرار دادم. بیهوش شد سریع زینب را در داخل حوض نزدیک موتورخانه انداختم تا به هوش بیاید اما سرش به سنگ خورد و خون آمد . او مرده بود ترسیده بودم  و نمی‌دانستم چکار کنم هراسی وحشتناک به دلم افتاده بود به ناچار اورا در باغ دفن کردم" . به گزارش روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان،پس از صدور حکم در دادگاه کیفری استان و تائید شعبه 32 دیوان عالی کشور و تنفیذ توسط ریاست محترم قوه قضائیه سحرگاه روز چهارشنبه در محل زندان مرکزی بندرعباس به دار مجازات آویخته شد.

[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 8:30 ] [ مینووی ]

 

صبح ساحل، شهرستانها _ قانعی فرد فرماندار شهرستان میناب به همراه علی اسلامی بخشدار سندرک،محمود والی مدیرکل کمیته امداد امام(ره) بشاگردوجمعی از مدیران دستگاههای اجرایی شهرستان از روستاهای صعب العبور علی آباد ، چراغسوز، دهیچ، اسپند، درشهر، کلالیان بخش سندرک بازدید نمودند. نشست شورای اداری نیز با حضور مسوولین در محل حسینیه  یکی از روستاهای صعب العبور بنام کلالیان برگزار شدکه جمعی از اهالی وچندتن از شوراهای اسلامی روستاهای منطقه شرکت داشتند. قانعی فرد فرماندار شهرستان میناب با اشاره به نامگذاری سال جهاد اقتصادی ازسوی رهبر معظم انقلاب بر خدمت رسانی به روستاییان تاکید کردوگفت:مسوولان‌دستگاههای اجرایی این شهرستان باید به گونه ای برنامه ریزی کنندکه تاپایان سال، هدف وخواسته های رهبر معظم  انقلاب درسالی که بنام جهاد اقتصادی نامگذاری شده اجرایی شود.فرماندار میناب انجام ملاقاتهای عمومی مسوولین با مردم را در جلب رضایت آنها موثر دانست و افزود:دراین ملاقاتها باید سعی شود به خواسته هاومطالبات مردم توجه وترتیب اثرداده شود وما سعی می کنیم از تمامی روستاهای این بخش وبطور کلی شهرستان میناب بازدیدکنیم، تا ضمن آشنایی با ظرفیت ها  و استعدادهای روستاییان به مشکلات آنان رسیدگی شود.نماینده عالی دولت درشهرستان میناب در ادامه سخنانش اظهار داشت:  ایجاد اشتغال یکی از مهمترین اولویتهای برنامه دولت نهم و دهم است که درسال جاری 8 هزار فرصت شغلی جدید درشهرستان میناب  وبخشهای تابعه ایجاد خواهد شد.بخشدار سندرک نیز گزارشی از مشکلات روستاهای بخش بویژه روستاهای صعب العبور را ارایه نمود. محمود والی مدیرکل کمیته امدادامام(ره) بشاکرد با بیان اینکه طبقات محروم محبوب خداوندهستند گفت:هرکس می خواهد به خداوند عشق ورزی نماید باید دراین میدان  وعرصه معنوی ورود عالمانه نمایند.در این نشست در زمینه های تامین اعتبار  احداث جاده روستاهای علی آباد، اسپند، در شهر،کلالیان، احداث دوخانه بهداشت روستایی، استقرار پزشک درمانگاه دهستان درپهن درهفته یک روز جهت مداوای بیماران روستاهای صعب العبور،  اجرای طرحهای آبخیزداری روستاهای دهیچ، اسپند، درشهر، کلالیان، تامین زمین ورزش جوانان و نوجوانان، توسعه و گسترش شبکه برق، راه اندازی دفتر ICT  روستای دهیچ، واگذاری یکصد شماره تلفن WLL  در چهارده روستا، ساماندهی گلزار 26 شهید بخش سندرک، راه اندازی اورژانس 115  و ارتقای مرکز بهداشتی درمانی به بستر درمانی شهر  سندرک، احداث دیوار حفاظتی و سیل بند روستای اسپند، واگذاری زمین روستایی برای متقاضیان وام مسکن روستایی، طرح تکمیل شبکه آبرسانی،بیمه دام روستاییان، توسعه مشاغل خانگی، آموزش فرش دستبافت گلیم و جاجیم، احداث خانه در پنج روستا، احداث سد بتنی روستای چراغسوز وسد زیرزمینی روستای آرنگو پایین، دیوار کشی و احداث سرویس های بهداشتی مدارس سه روستا بحث وتبادل نظر شدوتصمیماتی از سوی فرماندار اتخاذ شد. دراین سفر فرماندار به همراه مسوولین با خانواده شهدا  وجانبازان هشت سال دفاع مقدس وکپرنشینان و مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز دیدار کردند.

 

[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 8:29 ] [ مینووی ]

آقای سالاری که یکی از مردان زحمتکش و بی ریای منطقه مهاجر نشین توکهور می باشد در دیداری که با هم داشتیم لب به سخن گشود و کلایه ای از نماینده مجلس جناب آقای میر خلیلی داشتند . ایشان گفتند چند هفته پیش جهت انجام کاری گذرمان به تهران افتاد و چون کارمان انجام نشد گفتم تماسی با میر خلیلی بگیرم شاید ایشان بتوانند مشکل ما را حل نمایند . تماس گرفتم آقا سید لطف نمودند و گوشی را برداشتند بعد از معرفی خود و احوال پرسی مشکل خود را تلفنی مطرح کردم متاسفانه آقای میر خلیلی گفتند که آقای سالاری بنده الان میناب می باشم و در تهران نیستم معلوم نیست کی به تهران برگردم . سالاری می گفت همراهانم گفتند به مجلس برویم و از دیگر نماینده های استان کمک بگیریم فکر خوبی بود بلاخره ما استان هرمزگانی هستیم حالا نماینده خودمان نبود بقیه که هستند . وقتی به مجلس رسیدیم همراهم گفت سری به اتاق میر خلیلی بزنیم و حداقل نامه مان تحویل منشی دفترش بدهیم تا وقتی برگشت در جریان مشکل ما بشود . گفتیم بد فکری نیست به دفتر آقا وارد شدیم از منشی پرسیدیم حاج آقا تشریف دارند ما از میناب آمده ایم  با ایشان کار واجبی داشتیم منشی گفتند بله حاجی هستند بگم کی تشریف آورده ( ما که کمی جا خورده بودیم اخه مگه امکان داشت آدم نیم ساعته از میناب برسه تهران ما که هاج و واج مونده بودیم  دوباره منشی ما را صدا زد و گفت آقا به حاجی بگم کی  آمده دیدنشان . من گفتم بفرمائید احمد احمدی . ما بر روی صندلی نشستیم و منشی وارد اتاق شد و ما هنوز مونده بودیم که چطوری نیم ساعته حاجی از میناب به تهران رسیده و آلان هم در دفترش هستند  . بلاخره بعد از چند دقیقه منشی بیرون آمدند و گفتند آقای احمدی بفرمائید حاجی منتظرتونه . ما هم تشکر کردیم و بطرف درب اتاق حاجی حرکت کردیم . در زدیم و با صدای حاجی که گفتند بفرمائید داخل آقای احمد احمدی در  را باز کردیم سلام کردیم  ( سلام علیکم حاج آقا )و بطرف  صندلی پادشاهی حاجی حرکت کردیم حاجی که بر روی صندلیش لم داده بود و خستگی سفر را  از تن مبارک خارج می کرد و حوصله بلند شدن از جایش را نداشت یا که ماها در شان ایشان نبودیم به زحمت جواب ما را داد علیکم السلام آقای احمد احمدی  کمی سرش را بلند کرد تا دست بدهد تا ما را دید جا خورد و گفت آقای اح م   به به جناب آقای سالاری بفرمائید خوش آمدید  کی تشریف آوردین . من هم میناب بودم  تازه رسیدم اون موقع که شما تماس گرفتین من تو راه بودم . ما هم که واقعا" انتظار این کار رو از نماینده یک شهر کسی که ادعای اولادی پیغمبر را داره نداشتیم بدون هیچ حرفی و فقط با تکان دادن سر به نشانه تاسف از اشتباهاتی که چندین سال انجام داده بودیم از اتاق بیرون رفتیم و دست خالی به میناب برگشتیم . فقط میخواستم بگم جناب آقای میر خلیلی چرا دروغ  چرا ...

مینوی :

جناب آقای میر خلیلی چرا دروغ چه توضیحی برای این کارت داری . فکر کنم دیگه تمام پل ها را پشت سر خودت ویران کرده ای از من به شما نصیحت آقای میر خلیلی تا توی این دوره از مجلس  سکه یه پول نشدی دست از سر ما بردار. 

[ شنبه یکم مرداد 1390 ] [ 8:15 ] [ مینووی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

در اين وبلاگ سعي ميشود اخبار ؛ مسائل ؛ مشكلات و تنگناهایی كه بر سر راه رشد و شكوفايي شهرستان های شرقی استان هرمزگان قرار دارد بررسي و تبادل نظر گردد و نظرات كارشناسي عزيزان را مورد تجزيه و تحليل قرار دهيم البته توانمنديهاي این شهرستانها را هم بازگو مي كنيم مديريت سايت بر این مهم واقف است که بدون مشارکت و همکاری مردم هیچ کار و ایده ای به پیش نخواهد رفت پس بمنظور هر چه پر بار تر شدن مطالب این وبلاگ از تمامي عزيزان که می توانند ما را یاری نمایند عاجزانه تقاضا دارد با نقطه نظرات سازنده خود ما را ياري نمائيد . با تشكر
مديريت سايت
minoovi
امکانات وب

RSS

POWERED BY

BLOGFA.COM


خطاطي نستعليق آنلاين
استخاره آنلاین با قرآن کریم